Foto: Boring Company

Dobré ráno, je streda 21. novembra a my máme pre vás pripravený ďalší Interez PODCAST.

Vitajte pri ďalšom dieli nášho pravidelného týždenného Interez podcastu. Prinášame vám ho každú stredu ráno. Ak ste nestihli ten minulý, nájdete ho na tomto odkaze.

Článok pokračuje pod videom ↓

V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť:

  • V Los Angeles dokončili razenie prvého tunela pre dopravný systém hyperloop. Čo to pre dopravu budúcnosti znamená?
  • Ako sa dá čarovná krajina ľadu a ohňa precestovať za málo peňazí? Island vám v najbližšom Cestovateľskom kine, 4. decembra v bratislavskom KC Dunaj predstaví Dávid Varga. Lístky nájdete tu.
  • Tipy na filmové novinky: vynikajúci vojnový seriál Ponorka, Creed II či strhujúci thriller Assassination Nation
  • Objavia sa varovné nápisy aj na jednorázových pohároch na take away coffee? Zobrazovať majú dopad plastov na životné prostredie
  • Tip na víkend: V Malokarpatskej vinohradníckej oblasti otvorí počas víkendu svoje brány takmer 170 pivníc

Hyperloop svetu Elon Musk predstavil už v auguste 2013. Pilotný návrh okrem technických parametrov obsahoval aj víziu navrhovanej trasy, ktorá by prepájala Los Angeles s metropolitnou oblasťou známou ako San Francisco Bay Area. Musk svet šokoval informáciou, že doprava medzi týmito 570 km vzdialenými lokalitami, by vďaka hyperloopu trvala len o niečo viac ako 30 minút.

Transportný systém založený na princípe pretlakových kapsúl pohybujúcich sa v podtlakových tuneloch, by mal totiž dosiahnuť teoretickú maximálnu rýchlosť 1300 km/h. Vysokorýchlostné železnice TGV z Francúzska a Maglev z Japonska tak prekoná viac ako dvojnásobne. V ideálnom prípade chce Musk navyše celý systém poháňať solárnou energiou.

Foto: Boring Company

Vývoj hyperloopu vo svete

V súčasnosti na vývoji Hyperloopu, pod dohľadom Elona Muska, pracujú vo svete celkom tri spoločnosti. Len pred niekoľkými mesiacmi testovala svoj prvý prototyp kapsule vyrobenej z kompozitných materiálov, spoločnosť  Hyperloop TT v španielskom El Puerto de Santa María. Výstavba testovacích dráh hyperloopu však neprebieha aktuálne len v Španielsku, ale aj v Číne či Spojených Arabských emirátoch.

Najväčší pokrok však dosiahla Muskova The Boring Company. Len pred pár dňami totiž v Spojených štátoch amerických predstavila svoj prvý dokončený tunel, ktorý by mal verejnosti slúžiť ešte do konca tohto roka. Nachádza sa pod „mestom anjelov“.

Nový tunel v Los Angeles

Prvý dokončený tunel spoločnosti The Boring Company má byť akýmsi testom vízie dopravného systému pod mestom Los Angeles, ktorý mesto anjelov neskôr prepojí aj so San Franciscom. Tunel má dĺžku približne 3,2 kilometre, začína na pozemku spoločnosti Space X a končí priamo pod mestom na 120. ulici. Práce na dopravnom systéme by spoločnosť chcela dokončiť do 10. decembra.

Ešte pred koncom roka sa tak v prototype hyperloopu možno prevezú prví obyvatelia Los Angeles. Musk v minulosti avizoval, že v pilotnej fáze bude doprava celkom zadarmo. Po vychytaní všetkých detailov a nasadení systému do plnej prevádzky, bude lístok spoplatnený, stále by však mal byť podľa jeho sľubu lacnejší ako autobusová doprava.


Podcast portálu Interez môžete bezplatne počúvať a samozrejme odoberať zatiaľ na týchto platformách:


Ďakujeme, že ste opäť počúvali Interez PODCAST, ktorý pre vás budeme pripravovať pravidelne, každý týždeň, vždy v stredu ráno o siedmej hodine. Majte pokojný zvyšok týždňa a príjemný víkend. Budeme radi, ak si nás vypočujete aj o týždeň.

Uložiť článok

Najnovšie články