Foto: Pixabay

Dobré ráno, je streda 18. septembra a my máme pre vás pripravený ďalší Interez PODCAST.

Vitajte pri ďalšej časti pravidelného týždenného Interez podcastu. Prinášame vám ho každú stredu ráno. Ak ste nestihli tie minulé, nájdete ich na tomto odkaze.


V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť:

  • Po dvoch silne medializovaných incidentoch v roku 1947 sa americké úrady pustili do vyšetrovania neidentifikovaných lietajúcich objektov. UFO prešetrovali viac ako dve desaťročia, nevysvetlené prípady zametali pod koberec.
  • Krajina večného ľadu patrí tučniakom, veľrybám a albatrosom. Nahliadnuť za južnú polárnu kružnicu budete môcť v najbližšom Cestovateľskom kine spoločne s Martinom Navrátilom i vy. Na palube 100-ročnej plachetnice vás na Antarktídu zoberie už 24. septembra v bratislavskom KC Dunaj. Lístky dostupné tu.
  • Filmové novinky: Sci-fi AD ASTRA, pokračovanie Angry Birds, česká dráma Pomaľované vtáča aj posledný diel Rambo.
  • Austrálskym mestám hrozí, že ostanú bez vody.
  • Švédsko prišlo o svoj najvyšší vrchol. Roztopil sa.

Po druhej svetovej vojne, ktorá v mnohých vedeckých oblastiach a letectvo nevynímajúc, znamenala obrovský pokrok, si ľudia začali na oblohe všímať nezvyčajné predmety. Spočiatku ich nazvali lietajúcimi taniermi, diskami, neskôr už oficiálne počas vyšetrovania úradov neidentifikovateľnými lietajúcimi objektmi. UFO skúmalo ľudstvo celé desaťročia, záhadou sú však dodnes.

Ak hľadáme tisícky svedectiev o pozorovaniach UFO, vyšetrovanie vedcov aj štátnych úradov, či dokonca prepojenie verejného a politického života na otázku existencie mimozemskej civilizácie, pohľad nemožno zamieriť inde ako na Spojené štáty americké. Práve tu sa po druhej svetovej vojne rozmohli správy o podivných pozorovaniach a svedectvách, ktoré sa postupne rozšírili do celého sveta. Všetkému pritom predchádzali dve udalosti, ktoré sa odohrali v roku 1947.

Dve udalosti, ktoré to odštartovali

Tou prvou bolo svedectvo pilota Kennetha Arnolda, ktoré sa dostalo do novín po celých Spojených štátoch amerických a išlo tak o prvú silno medializovanú udalosť spojenú s UFO po druhej svetovej vojne. Arnold mal podľa jeho slov spozorovať pri lete v horách v štáte Washington až 9 rýchlo sa pohybujúcich lietajúcich tanierov. Práve z Arnoldovho opisu udalostí sa v spoločnosti na dlhé roky zaužíval pojem lietajúceho taniera. Oficiálna správa amerického letectva znela, že pilot bol zrejme svedkom zázraku.

Podstatne kontroverznejšou a dodnes neustále skloňovanou udalosťou, ktorá odštartovala oficiálne vyšetrovanie neidentifikovaných lietajúcich objektov bol Roswellský incident. Ide o azda najznámejší a najlepšie zdokumentovaný prípad pozorovania UFO, pri ktorom trosky neznámeho stroja objavili civilisti. Miesto havárie neskôr zaistila armáda, ktorá vydala aj oficiálne vyhlásenie o tom, že sa jednalo o meteorologický balón, pričom v roku 1994 priznala, že išlo o balón z tajného projektu Mogul. Napriek tomu sa stal Roswell základným pilierom teórií o existencii vyspelej mimozemskej civilizácie, ako aj o zatajovaní týchto skutočností americkou vládou.

Foto: Roswell Daily Record [Public domain], via Wikimedia Commons

Vďaka medializácii oboch prípadov sa v Spojených štátoch amerických začalo o lietajúcich tanieroch hovoriť tak často, že bolo verejnosti potrebné poskytnú dôveryhodné vysvetlenie. Koncom roku 1947 preto vzniká pod patronátom amerického letectva projekt Znamenie. Jeho záverom bola správa, ktorá tvrdila, že lietajúce taniere by skutočne mohli byť stroje mimozemského pôvodu. Správa však bola pre nedostatok fyzických dôkazov odmietnutá a projekt zrušený. Na výsledky výskumu nadviazal už v nasledujúcom roku ďalší projekt s názvom Grudge, ktorý tvrdil presný opak. Všetky prípady pozorovania UFO označil za prírodné javy.

Projekt Modrá kniha, Foto: Epic Drama

Projekt Blue Book

Najznámejšou a najdlhšou kapitolou vyšetrovania svedectiev o lietajúcich tanieroch je však armádny projekt Blue Book. Ten vznikol na základe nespokojnosti viacerých vysokopostavených dôstojníkov amerického letectva so závermi predchádzajúcich projektov a otázku ohľadom existencie mimozemskej civilizácie mal raz a navždy uzavrieť. Vedúcim projektu sa stal kapitán Edward Ruppelt, letecký veterán z druhej svetovej vojny, ktorý ako prvý pomenoval lietajúce taniere neidentifikovanými lietajúcimi objektami a vytvoril tak dodnes známu a používanú skratku UFO. Vedeckým poradcom projektu bol Josef Hynek, americký astronóm českého pôvodu, ktorý vytvoril kategorizáciu svedectiev rozdelenú do tzv. blízkych stretnutí, ktorou sa vo svojej filmovej tvorbe inšpiroval aj Steven Spielberg.

Projekt Blue Book vyšetril počas svojho fungovania do roku 1970 viac ako 10-tisíc svedectiev pozorovania UFO na území Spojených štátov amerických. Kým viac ako 90% prípadov bolo racionálne vysvetlených prírodnými javmi, približne 3% svedectiev ostáva dodnes záhadou. Blue Book bol najmä v prvej fáze počas Ruppeltovho vedenia serióznym vedeckým projektom s definovanými postupmi, v ktorom boli zúčastnení odborníci na letectvo, astronómiu, technológie aj prírodné javy. Ruppelt do svojho tímu nebral žiadnych skeptikov ani presvedčených ufo nadšencov, čím chcel zabezpečiť, že výsledky výskumu nebudú ovplyvňované subjektívnymi názormi.

Projekt Modrá kniha, Foto: Epic Drama

Zlomovým momentom bol pre Blue Book júl 1952. Po stovkách hlásených svedectiev sa americká tajná služba CIA rozhodla založiť odbornú porotu, ktorá zhodnotí výsledky práce výskumného projektu. Porota si predložené dôkazy ako aj hodiny videozáznamov projektu Blue Book preštudovala po prvý raz v januári 1953 a vyhlásila, že všetky pozorovania UFO by sa dali ďalším vyšetrovaním racionálne vysvetliť, čo však nemá absolútne žiadny zmysel. Porota pod vedením doktora Robertsona z Kalifornského technologického inštitútu navyše odporučila fenomén UFO v očiach verejnosti zbagatelizovať, pretože táto téma preťažovala spravodajské kanály a predstavovala riziko v možnom prehliadnutí ohrozenia štátu.

Po rozhodnutí Robertsonovej poroty začína v USA takzvané temné obdobie vyšetrovania UFO, ktoré trvá prakticky až do skončenia projektu Blue Book v začiatkoch 70. rokov. Výskumníci boli zbavení viacerých právomocí a mnoho prípadov rieši namiesto nich americké letectvo. Projekt Blue Book môže od tohto momentu informovať iba o vysvetlených udalostiach a jeho hlavnou úlohou je čo najviac znížiť množstvo nevysvetlených svedectiev. Vo svojej podstate sa výskumný projekt mení na propagandistický nástroj amerických úradov, ktorého snahou je zastavenie fenoménu UFO.

Projekt Modrá kniha, Foto: Epic Drama

Vyšetrovaním neidentifikovaných lietajúcich objektov sa neskôr venovali aj iné krajiny, práve Blue Book však dodnes patrí k najdlhšie trvajúcim projektom zaoberajúcim sa svedectvami o UFO. Ak vás táto téma zaujala a chceli by ste sa o nej dozvedieť viac, rozhodne by ste nemali premeškať premiéru seriálu Projekt Modrá Kniha, ktorý bude už od zajtra, 19. septembra, vysielať televízia Epic Drama. Seriál s hviezdnym obsadením režiséra Roberta Zemeckisa, ktorý okrem iného stojí za oscarovým Forestom Gumpom sa v zámorí tešil veľkej popularite. Projekt Modrá Kniha je v seriálovom spravovaní inšpirovaný skúsenosťami profesora Josefa Hyneka, ktorý bol vedeckým poradcom vyšetrovania UFO od roku 1947 až do konca projektu Blue Book. Prvá séria seriálu zostavená z 10 epizód vysvetľuje najznámejšie svedectvá o pozorovaní UFO  a prepája svet fascinujúcich teórií so skutočnými vedeckými závermi.


Podcast portálu Interez môžete bezplatne počúvať a samozrejme odoberať na týchto platformách:


Ďakujeme, že ste opäť počúvali Interez PODCAST, prajeme vám príjemný zvyšok týždňa.

Uložiť článok

Najnovšie články