V národnej parku v Tanzánii sa podarilo doktorovi Derekovi Leeovi vyfotografovať skutočný unikát. Žirafa Omo, je narozdiel od ostatných žiráf, veľmi nezvyčajná. Je totiž biela. I keď mutácie spôsobujúce u živočíšnych druhov biele sfarbenie nie sú až tak nezvyčajné, u žiráf bol tento jav spozorovaný až teraz.
Žirafa, pomenovaná po čistiacom prostriedku Omo, je stará len približne 15 mesiacov. Doktor Lee ju prvýkrát spozoroval už ako mláďa, teraz mal opäť šťastie a podarilo sa mu ju zahliadnuť znova.
Aj keď si mnohí ľudia myslia, že v tomto prípade ide o genetickú poruchu zvanú albinizmus, nie je to pravda, Omo má poruchu nazývanú leucizmus, pri ktorej sa stráca, alebo úplne vytráca kožný pigment. Rozdiel medzi týmito poruchami je najviditeľnejší na očiach, kde pri albinizme sú oči červené, pri leucizme sú však sfarbené normálne.
Omo žije šťastne vo svojej skupine spolu s ostatnými žirafami a vyzerá to tak, že ostatným žirafám jej netypické sfarbenie vôbec neprekáža.
Tak ako mnohé iné zaujímavé a pozoruhodné jedince, aj Omo je v ohrození. Riziko predstavujú predátori, ktorí ju dokážu ľahšie zbadať, no keďže sa drží v skupine ostatných žiráf, toto riziko je malé. Oveľa väčšiu hrozbu predstavujú pytliaci, alebo lovci trofejí, ktorí sa často nezastavia pred ničím.
Omo má však šťastie, žije v národnom parku, ktorý je strážený. Síce je tu stále riziko, že sa tu objavia pytliaci alebo nelegálni lovci, správa parku urobí všetko preto, aby Oma uchránili.
Páči sa vám Omo? Aký je váš názor na pytliakov alebo lovcov, ktorí sú schopní usmrtiť takéto a podobne nádherné zvieratá? Napíšte nám do diskusie.
Nahlásiť chybu v článku