Len nedávno obleteli svet matematiky správy o údajnom dôkaze Riemannovej hypotézy, ktoré pochádzajú z juhozápadnej Nigérie. Potvrdenie tejto správy by sa zapísalo do histórie, a to nie len tej matematickej. Riemannova hypotéza totiž patrí do zoznamu tzv. problémov tisícročia, z ktorých za vyriešenie ktoréhokoľvek dostáva riešiteľ odmenu milión dolárov. Vyriešenie týchto hypotéz však nie je iba o peniazoch. Tieto poznatky by totiž pomohli niekoľkým ďalším vedeckým odborom v ich napredovaní. Podarilo sa mužovi menom Opeyemi Enoch skutočne vyriešiť záhadu Riemannovej hypotézy?
Riemannova hypotéza je stará už 156 rokov a za tento čas sa do nej zahryzol nejeden odborník. Hypotéza sa do rebríčku problémov tisícročia dostala ako posledná nevyriešená úloha zo zoznamu nevyriešiteľných úloh Davida Hilberta. Hypotéza Bernharda Riemanna z roku 1859 elegantne spája matematickú analýzu s teóriou čísel a hovorí, že všetky netriviálne nulové body Riemannovej funkcie majú reálnu časť rovnú 1. Aj keď to väčšine planéty nič nehovorí, musíme veriť, že je to veľmi dôležité.
Opeyemi Enoch, učiteľ nigérijskej univerzity, má byť údajným hrdinom, ktorému sa hypotézu podarilo dokázať. Podľa jeho slov ho k práci na tomto probléme motivovali jeho študenti. Pre BBC Enoch povedal: „Moji študenti verili, že dôkaz Riemannovej hypotézy príde práve odo mňa. Nie peniaze, ale motivácia mojich študentov ma poháňala dopredu…“.
Enoch dôkaz a mnoho ďalších materiálov týkajúcich sa Riemannovej hypotézy uploadol na svoje konto na stránku academia.edu. Podľa mnohých odborníkov je však tento dôkaz vymyslený a teda nesprávny. Práca Opeyemi Enocha bude musieť prejsť dôslednou matematickou korekciou a až potom bude svet poznať pravdivú odpoveď.
Nahlásiť chybu v článku