Snívajú o tom, že sa stane miestom vhodným pre život a človek sa tu raz dokáže usadiť tak ako na Zemi. Aby to bolo v ďalekej budúcnosti možné, je potrebné červenú planétu preskúmať z každého možného aspektu (a uhlu). Tentoraz sa NASA rozhodla, že zistí, či sa na Marse nachádzajú fosílie.
Nájdu vedci na Marse fosílie?
V novembri v roku 2018 NASA ohlásila, že Mars 2020 rover pristane v kráteri Jezero. Ide o geologicky rozmanitú oblasť, kde sa vďaka rieke, ktorá tadiaľ kedysi tiekla, zachovala hrubá vrstva sedimentov. Vrstva usadenín je jasne viditeľná aj na satelitných záberoch a vedci sa nazdávajú, že by mohla obsahovať organické molekuly z antických čias.
Ako informuje portál Science Alert, vedcov navyše zaujal aj kruhovitý útvar obsahujúci uhličitany, ktorý je taktiež viditeľný na záberoch zo satelitov a nazdávajú sa, že práve tu by sa mohli ukrývať fosílie. Rover Mars 2020 je už niekoľký v poradí. Medzi jeho predchodcov patrili napríklad Spirit alebo Opportunity, tie však na Marse hľadali stopy po prítomnosti vody. Ďalšie prieskumy zas mali zistiť, aké sú možnosti týkajúce sa života na Marse, či už v minulosti alebo v budúcnosti.
Úloha roveru Mars 2020 teda bude jedinečná, a to nájsť dôkaz o existencii mikrobiálneho života na Marse. Prečo vedci zvolili práve kráter Jezero? Dôvodom je už spomínaná prítomnosť jazera a riečneho toku v minulosti, prítomnosť uhličitanov a fakt, že na mieste sa nachádzajú usadeniny staré až 3,5 miliardy rokov.
Odpoveď ukrývajú vrstvy sedimentov
Uhličitany sú v tomto prípade dôležité preto, lebo na Zemi dokážu uchovať fosílne štruktúry miliardy rokov a je možné, že sa tak stalo aj na Marse. Najlepšie zachované ostávajú zvyčajne mušle a koraly a vzhľadom na to, že v Jezere sa kedysi nachádzala voda, nie je vylúčené, že sa zachovali aj na červenej planéte.
Samozrejme, iste sa nájde mnoho skeptikov, kráter Jezero však bol zvolený na základe mnohoročných prieskumov. V časopise Icarus bola dokonca publikovaná štúdia, ktorá sa zaoberala diverzitou krátera. Výskumníčka stojaca na čele štúdie, Briony Horgan, hovorí, že usadeniny si vedci všimli už pred rokmi. Až teraz si však uvedomili, v akom množstve sa nachádzajú práve na mieste, kde bola kedysi vodná plocha. Samozrejme, vedci sa budú v rámci výskumu venovať aj iným oblastiam, kráter Jezero je však zatiaľ prioritou.
Čo sa týka fosílií na Zemi, medzi tie najstaršie patria tzv. stromatolity. Niektoré sú staré aj 3,5 miliardy rokov a sú tvorené vrstvami cyanobaktérií. Odhaduje sa, že na okraj krátera Jezero sa rover Mars 2020 dostane 18. februára v roku 2021.
Science Alert
Nahlásiť chybu v článku