Talianski vedci pod vedením Corrada Malanga z Univerzity v Pise tvrdia, že počas výskumu sa im podarilo odhaliť existenciu šialeného podzemného mesta, ktoré sa rozlieha priamo pod pyramídami v Gíze.
Má ležať v hĺbke až približne 1,21 kilometra a byť 10-násobne väčšie ako samotné pyramídy. Odvážne tvrdenie sa objavilo po tom, ako vedci údajne využili technológiu radarových signálov na vytváranie snímok s vysokým rozlíšením. Preskúmali vraj oblasť, podobne, ako to robia odborníci so sonarovým radarom pri mapovaní hlbín oceánu.
Pokiaľ by bolo toto tvrdenie potvrdené, znamená to prepisovanie učebníc o Egypte, ako ich poznáme dnes. Avšak ako informuje Daily Mail, pravosť a autenticitu objavu spochybnilo hneď niekoľko nezávislých odborníkov.
Takzvaný objav nemá nič spoločné s vedou, tvrdia nahnevaní odborníci
Nerecenzovaný dokument hovorí o ôsmich vertikálnych štruktúrach v tvare valca, rovnako ako o ďalších obrovských a neznámych štruktúrach v hĺbke až 1,21 kilometra.
K tomu má však čo povedať profesor Lawrence Conyers, odborník na radary na univerzite v Denveri, ktorý sa zameriava na archeológiu. Prezradil, že podľa neho nie je možné, aby technológia prenikla tak hlboko do zeme.
Myšlienku podzemného mesta označil za „extrémne prehnanú“.
V podobnom duchu tvrdenia Talianov ostro odmietol egyptský archeológ Zahi Hawass. Pre The National povedal, že výskumníci sú na „veľkom omyle“ a dodal, že ich takzvaný objav nemá žiadny pevný vedecký základ.
Podľa slov Conyersa je možné predstaviť si prítomnosť rôznych menších šácht a komôr pod štruktúrami. Toto miesto malo predsa len pre starovekú civilizáciu „špeciálny význam“.
„Mayovia a iní ľudia v starovekej Mezoamerike často stavali pyramídy na vrchole vchodov do jaskýň, ktoré pre nich mali obradný význam,“ povedal. Dodáva, že podporiť nerecenzované tvrdenia talianskych vedcov by sa dalo len pomocou „cielených vykopávok“.
„Zastávam názor, že pokiaľ si autori nič nevymýšľajú a ich základné metódy boli použité správne, na túto interpretáciu by sa mal pozrieť každý, komu na nálezisku záleží,“ uzatvára znepokojený odborník. „O interpretácii sa hádať a označiť to za vedecké, môžeme. Avšak musia byť pritom pevné základné metódy.“
Nahlásiť chybu v článku