Planéta Mars nás nikdy neprestane fascinovať. Miesto, ktoré by v ďalekej budúcnosti mohlo byť potenciálnym druhým domovom ľudstva, je vo veľkom záujme vedcov, ktorí červenú planétu intenzívne skúmajú. Nová štúdia prezentovaná na Europlanet Science Congress v Berlíne prináša zaujímavé poznatky, ktoré vnášajú opäť trochu viac svetla do geologických procesov štvrtej planéty Slnečnej sústavy.
Gravitačná mapa
Tím vedcov predstavil novú gravitačnú mapu Marsu, ktorá ukazuje prítomnosť hustých a rozsiahlych štruktúr pod vrstvami sedimentov nachádzajúcich sa na miestach bývalého oceánu. Štúdia tiež naznačuje, že procesy odohrávajúce sa v plášti planéty, môžu dvíhať najväčšiu horu Slnečnej sústavy – Olympus Mons, uvádzajú vedci vo vyhlásení.
Štúdia, ktorú vedci z Technickej univerzity v Delfte a Utrechtskej univerzity prezentovali na Europlanet Science Congress, ukázala skryté štruktúry nachádzajúce sa v severných polárnych oblastiach Marsu, ktoré sú pokryté hrubou vrstvou sedimentu pravdepodobne pochádzajúceho z dávneho morského dna. Vedci nevedia, čo presne tieto štruktúry sú, no predpokladajú, že by mohli mať vulkanický pôvod. Inou alternatívou je, že vznikli pri dopadoch meteoritov.
Vedci skúmali údaje zo satelitov, ktoré mapovali drobné odchýlky v gravitácii Marsu. Následne vytvorili globálnu mapu hustoty planéty, ktorú na kongrese prezentovali. Ukazuje sa, že štruktúry sú približne o 300 až 400 kg/m3 hustejšie, než ich okolie.
Olympus Mons rastie
Okrem toho sa štúdia zaoberala aj oblasťou Tharsis, kde sa nachádza aj hora a zároveň sopka Olympus Mons, ktorá je najvyššou v Slnečnej sústave. Oblasť sa nachádza v oveľa väčšej výške ako zvyšok planéty a v jej okolí sa vyskytuje veľká gravitačná anomália. Tá sa pritom nedá vysvetliť len štruktúrou kôry a plášťa Marsu. Podľa vedcov za touto anomáliou stojí obrovský prúd lávy hlboko vo vnútri planéty, ktorý sa pohybuje smerom k povrchu, pritom tlačí túto oblasť aj samotný Olympus Mons smerom nahor.
Vedci si myslia, že vo vnútri Marsu tak stále prebiehajú aktívne procesy, čo môže viesť k vytváraniu nových vulkanických útvarov. Na základe tohto tím vedcov plánuje budúcu misiu MaQuIs (Martian Quantum Gravity), ktorá by mala skúmať gravitačné pole Marsu ešte podrobnejšie a nové informácie ohľadom štruktúr, ale aj pohybov plášťa či atmosférických zmien alebo prítomnosti podzemnej vody.
Nahlásiť chybu v článku