Kolumbijská vláda sa rozhodla vyslať hlbinnú expedíciu na prieskum stáročia starého vraku lode San José. Odborníci si myslia, že sa v ňom môže ukrývať poklad v hodnote miliárd dolárov.
Ukrýva mince aj smaragdy
Ako informuje Business Insider, predpokladá sa, že 300 rokov starý vrak lode v Karibiku ukrýva zlaté a strieborné mince, smaragdy a ďalšie vzácne poklady, ktoré by mohli mať hodnotu odhadom až 20 miliárd dolárov. Kolumbijská vláda v piatok predstavila plány na prelomovú hlbinnú expedíciu s cieľom preskúmať legendárnu galeónu San José, ktorá je považovaná za svätý grál medzi lodnými vrakmi.
Loď sa potopila v roku 1708, keď sa stala obeťou anglickej posádky na ceste do Cartageny. V podpalubí lode sa nachádzalo bohatstvo, ktoré Španielsko získalo z kolónií v Južnej Amerike, vrátane 116 truhlíc plných smaragdov, zlata a striebra. Kolumbijská vláda plánuje do archeologického výskumu historickej pamiatky investovať v priebehu tohto roka približne 4,5 milióna dolárov.
Sporí sa preň Kolumbia, Španielsko aj Amerika
Vrak sa nachádza v hĺbke 600 metrov. Prvá fáza výskumu sa zameria na prieskum vôd v jeho okolí s využitím najmodernejšej technológie na získanie informácií. Kolumbia objavila loď San José v roku 2015. Nález vyvolal množstvo právnych a diplomatických sporov. Nároky na loď si totiž okrem Kolumbie robili aj Španielsko a Amerika.
Skupina amerických investorov Sea Search Armada požaduje 10 miliárd dolárov, čo je polovica z celkovej odhadovanej hodnoty pokladu, píše Bloomberg. Tvrdí totiž, že potopenú loď objavila práve ona ešte v roku 1982. Kolumbijská vláda trvá na tom, že expedícia sa koná z vlasteneckých dôvodov, nie s cieľom obohatiť sa. Juan David Correa, kolumbijský minister kultúry, povedal, že história je tým najväčším pokladom.
Nahlásiť chybu v článku