Foto: Wikimedia Commons/Profimedia

Temné obdobie studenej vojny sa nieslo v znamení niekoľkých tajných megaprojektov. Medzi také patrí aj Greek Island Project.

Možné použitie jadrových zbraní v princípe definovalo takmer celé obdobie studenej vojny. Jednotlivé vlády tomu, pochopiteľne, prispôsobovali svoju politiku a v rámci budovania tajných projektov sa nezabúdalo ani na „zadné vrátka“. Tie predstavovali rôzne typy bunkrov, ktoré boli schopné ochrániť najvyšších predstaviteľov daného štátu. S takouto myšlienkou vznikal aj takzvaný Greenbrier Bunker.

Kým dnes názov tohto úkrytu pozná množstvo ľudí, dlhé desaťročia bol iba záhadou, o ktorej s nevôľou rozprávali aj domáci obyvatelia. Pamätníci hovoria, že v oblasti Západnej Virgínie (štát v USA) išlo od 50. rokov o verejné tajomstvo, no silné vlastenectvo a strach zo sovietskej hrozby zabezpečili, že sa o stavbe v hoteli Greenbrier nehovorilo. A už vôbec nie s cudzími ľuďmi.

Silné prepojenie s vládou

Aby sme lepšie pochopili pozadie celého projektu, musíme sa pozrieť na samotný hotel Greenbrier. Ako píše Retrospect Journal, ubytovacie zariadenie vzniklo ešte v roku 1778 a od začiatku svojho fungovania sa spájalo s luxusom a vzácnymi hosťami. Po občianskej vojne bol dôležitým miestom diplomatických rokovaní a v nasledujúcich rokoch v ňom boli ubytovaní mnohí prezidenti (vrátane tých amerických pozn. red.), štátni predstavitelia, či zahraniční monarchovia.

Foto: Bobak Ha’Eri, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Blízkosť liečivých sírnych prameňov, golfové ihriská a v neposlednom rade prepychový interiér či špičková gastronómia lákali do Greenbriera skutočne tie najvyššie spoločenské vrstvy a do 50. rokov azda nikto netušil, že sa hotel preslávi aj v inom duchu. V tom čase totiž americká vláda spustila tajný projekt, v rámci ktorého chcela postaviť obrovský bunker. Ten mal slúžiť ako hlavný úkryt pre všetkých členov Kongresu USA a vládnych predstaviteľov pred potenciálnou jadrovou apokalypsou.

Dôvodov, prečo sa ho vládni predstavitelia rozhodli umiestniť prakticky priamo do hotela Greenbrier, bolo hneď niekoľko. Medzi tie najhlavnejšie patrila relatívna blízkosť k hlavnému mestu Washington D.C., ale tiež dlhoročné prepojenie lokality s politickými elitami. Čerešničkou na torte bol akýsi prvok prekvapenia. Kto už by hľadal strategicky najdôležitejší americký protiatómový kryt v luxusnom rezorte 400 kilometrov od Washingtonu?

Greek Island Project

Po dohode vlády s hotelom Greenbrier sa v roku 1959 začalo s výstavbou, ktorá sa skončila v roku 1962. Ako však uvádza Smithosian Magazine, akousi nevýhodou lokality bola jej familiárnosť. Mestečko White Sulphur Springs malo iba pár stovák obyvateľov a tí si veľmi rýchlo všimli, že tu niečo nesedí.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články