Výstavba v Jasnej, ilustračné foto: Profimedia/TASR

S výstavbou ďalšieho hotela v jednej z najnavštevovanejších dolín na Slovensku nesúhlasí ani NAPANT.

Ako uvádza TASR, pod Chopkom v Demänovskej doline má vyrásť deväťpodlažný a viac ako 30 metrov vysoký hotel. Upozornili na to aktivisti z občianskeho združenia (OZ) Pre Dolinu a iniciatívy My sme les s tým, že stavba prekryje výhľad na hlavný hrebeň Nízkych Tatier. Projektu dalo v odvolacom konaní zelenú ministerstvo životného prostredia (MŽP).

Článok pokračuje pod videom ↓

S výstavbou nesúhlasí ani správa národného parku

Správa Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) nesúhlasí so stanoviskom ministerstva. Štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča vyhlásil, že „hotel ešte nie je hotová vec“ a postup ministerstva dal preveriť. Aktivisti zdôraznili, že ďalšia výstavba v doline je neprípustná, ak je snaha chrániť prírodu a verejný záujem.

To uznal pred dvomi rokmi aj poverený minister životného prostredia Ján Budaj, ktorý dva týždne po začiatku petičnej akcie prepustil vtedajšieho riaditeľa NAPANT-u Ľuboša Čillaga z dôvodu neúnosnej výstavby v Demänovskej doline. Po dvoch rokoch, počas ktorých envirorezort nepustil žiadnu ďalšiu výstavbu v doline, prichádza úplne opačné rozhodnutie. Navyše s pomerne vágnou, až zavádzajúcou argumentáciou,“ poznamenal predseda OZ Pre Dolinu Pavel Herich.

Výstavba v Demänovskej doline. Ilustračné foto: TASR

Okresný úrad (OÚ) v Žiline, ktorý rozhodoval o stavebnom povolení pre apartmánový wellness hotel na Lúčkach, vlani projekt zamietol. Správca projektu sa odvolal na MŽP ako nadriadený orgán, ktorý rozhodol v prospech developera. Envirorezort v súhlasnom stanovisku k projektu argumentoval, že hotel má stáť na mieste, kde v susedstve už stoja objekty a ide o urbanizovanú zónu. Dodal, že na mieste nenašli žiadne chránené rastliny ani živočíchy. Takúto argumentáciu aktivisti považujú za škodlivú.

Objekt ohrozuje pitnú vodu a jaskyne

Ako vo svojom článku uvádza portál Aktuality.sk, masívna stavba by mala vyrásť priamo v srdci národného parku, pričom sa v danej lokalite nachádza zdroj pitnej vody pre veľkú časť Liptova. Okrem toho by ešte zhoršil súčasnú situáciu týkajúcu sa znečistenia významných demänovských jaskýň.

Výstavba v Demänovskej doline. Ilustračné foto: TASR

TASR o stanovisko požiadala tiež zástupcu investora, ktorý sa podľa jeho vlastných slov nemá k čomu vyjadrovať. Postup okolo vydania súhlasného stanoviska k stavbe deväťpodlažného hotela v Demänovskej doline však ešte preskúma aj dočasne poverený minister životného prostredia (MŽP) Ján Budaj. Envirorezort zároveň ubezpečil, že dôkladne prešetrí riziká novej výstavby.

Uložiť článok

Najnovšie články