Foto: Koláž (Interez.sk)

Film v hlavnej úlohe s Tomom Hanksom patrí medzi najznámejšie filmy s vojnovou tematikou.

Film vznikol pod taktovkou Stevena Spielberga ešte v roku 1998 a jeho hlavnou témou je neľahký boj skupinky amerických vojakov, ktorých najťažšou úlohou nebude vyhýbať sa guľkám. Za realistické vyobrazenie druhej svetovej vojny si vyslúžil niekoľko ocenení a svojou myšlienkou dojíma ľudí ešte aj dnes.

Článok pokračuje pod videom ↓

Keď sa druhá svetová vojna začala, bratia Nilandovci, Fritz, Bob, Preston a Edward sa pridali k vojsku, každý z nich sa však dostal k inému oddielu. Netrvalo dlho a bratov zasiahla tragédia. 16. mája v roku 1944 bol Edward zajatý Japoncami. Mal pristáť na určenom mieste v barmskej džungli, to sa mu však nepodarilo a čoskoro bol obkľúčený japonskými vojakmi. Aj keď sa nejaký čas pred nimi dokázal brániť, napokon padol do zajatia a skončil v pracovnom tábore. Zvyšok jeho tímu si myslel, že Edward akciu neprežil.

Čoskoro padol ako hrdina v Normandii aj Bob Niland. Spolu s ďalšími dvoma mužmi sa počas dňa D ponúkol, že zdrží nemecké jednotky, aby mohli ostatní ujsť do bezpečia. Plán vyšiel, vojaci Nemcov skutočne spomalili, Boba to však stálo život. Len o deň neskôr podľahol na inom mieste vážnym poraneniam jeho brat Preston.

Foto: wikipedia.org

Správy sa šírili rýchlo a vláda sa rozhodla, že o smrti troch bratov informuje rodinu. Matka Nilandovcov obdržala tri smútočné listy v ten istý deň a jedinou útechou jej boli listy od jediného syna, o ktorom vedela, že prežil. Zdalo sa, že Fritz o osude svojich bratov ani len netušil. To sa však malo zmeniť, keď sa vláda rozhodla, že ako jediný preživší sa musí vrátiť domov. Touto úlohou bol poverený otec Francis Simpson, kňaz 501. pluku.

Fritz sa tak odplavil do Anglicka a následne do New Yorku, aby mohol byť po boku svojej smútiacej matky. V máji v roku 1945 im však zasvietila iskrička nádeje, keď sa dozvedeli, že Edward je predsa len nažive. V tom roku totiž jednotky oslobodili pracovný tábor, v ktorom bol väznený. Napokon sa živý a zdravý dostal domov aj Edward Niland.

Aj keď pravdou je, že inšpiráciou pre film Zachráňte vojaka Ryana boli bratia Nilandovci, všetko by bolo ináč, nebyť piatich bratov Sullivanovcov, ktorí taktiež slúžili v druhej svetovej vojne. Pôvodne sa verilo, že inšpiráciou boli práve oni. George, Frank, Joe, Matt a Al sa pridali k vojsku takmer v rovnaký deň ako Nilandovci. Sullivanovci však boli ochotní bojovať len pod jednou podmienkou, ak budú môcť bojovať bok po boku. Aj keď bolo pravidlom bratov rozdeliť do rôznych plukov, Sullivanovcom predsa len povolili ostať spolu. 13. novembra v toku 1942 však loď, na ktorej boli, zasiahlo torpédo z japonskej ponorky. Loď sa potopila a piati Sullivanovci zahynuli. Po tomto nešťastí sa už nepripúšťalo, aby bratia ostali v jednom pluku, čo zrejme zachránilo Edwardovi a Fritzovi život.

Foto: wikipedia.org

Samozrejme, filmy nikdy nebude verne kopírovať realitu, isté nezrovnalosti sa preto nájdu aj v tomto prípade. Napríklad, vo filme zomrú traja bratia a nažive ostane len jediný, vojak Ryan, kým v skutočnosti prežili dvaja, Fritz a Edward.

Pozri aj: 10 fascinujúcich faktov o filme Zachráňte vojaka Ryana, ktoré vám dokážu, že tento film si naozaj zaslúžil Oscara

all-that-is-interesting
Uložiť článok

Najnovšie články