Uznávať prírode ľudské práva je krok, ku ktorému sa v posledných rokoch uchýlilo niekoľko štátov. Svoju prírodu si takto cení Ekvádor, Bolívia a od roku 2014 aj Nový Zéland. Zákon o ľudských právach, ktoré môžu byť pridelené aj prírode schválili už v roku 2014. Až teraz v roku 2017 konečne vstupuje do hry prvý prírodný celok s ľudskými právami. Je ním rieka Whanganui, najvýznamnejšia rieka novozélandských Maoriov.
Rieka Whanganui bude prvou riekou na svete s rovnakými právami a hodnotou, ako človek na svete. Rieka sa síce vo svojom právnom živote sama zastupovať nemôže, no to vôbec nevadí. Whanganui bude mať vlastných zástupcov, ktorí budú hájiť jej najlepšie záujmy a potreby. Jeden zástupca bude pochádzať z kmeňa Maoirov, druhý bude volený vládou. Nový zákon nariaďuje týmto zástupcom konať vždy v najlepšom záujme prvej rieky s ľudskými právami.
Whanganui sa nachádza na severnom ostrove Nového Zélandu. Ide o tretiu najdlhšiu rieku krajiny no je význam u pôvodných obyvateľov je obrovský. Rieka má v živote domorodcov mýtický a náboženský význam. Okrem vody a života im rieka prinášala aj cestu do vnútrozemia ostrova. Boj o práva tejto rieky viedli s vládou a úradníkmi na Novom Zélande dlho. Po 170 rokoch naťahovačiek sa im však konečne podarilo získať to, čo si rieka zaslúži.
interez.sk (Lukáš M.), standard.co.uk
Nahlásiť chybu v článku