Počet voľne žijúcich tigrov v niektorých oblastiach narastá. V novej správe to tvrdí Svetový fond na ochranu prírody (WWF). V roku 2010 bolo na svete približne 3 200 voľne žijúcich tigrov. V súčasnosti však India, Čína, Nepál, Rusko a Bhután hlásia pozitívne správy.
Len v Indii odhadom žije 2 600 až 3 350 týchto zvierat, čo sú zhruba tri štvrtiny z ich celkovej svetovej populácie. Susedný Nepál hlásil v roku 2009 len 121 jedincov, o desať rokov neskôr ich napočítali 235. Nárast zaznamenali aj zvyšné tri menované krajiny.
Nepál sa blíži k dosiahnutiu svojho cieľa – zdvojnásobenia počtu tigrov na svojom území do roku 2022, oznámil v stredu nepálsky premiér Khadga Prasád Šarmá Olí.
Podľa agentúry DPA sa nepálsky premiér takto vyjadril pri príležitosti Medzinárodného dňa tigrov. Cieľom tohto dňa je zvýšenie informovanosti o ochrane tigrov. Olí neuviedol konkrétne čísla, ale výsledky sčítania v roku 2018 ukázali, že počet tigrov v Nepále sa zo 121 v roku 2009 zvýšil na 235.
Najväčšou hrozbou je človek
Predstaviteľka WWF Becci May pre Radio 1 Newsbeat vyhlásila, že dobré správy sú výsledkom lepšej ochrany tigrov a ich habitatu. Upozornila však, že hrozby naďalej pretrvávajú. „Dôvod, prečo sa ich počet za uplynulých sto rokov znížil, je zmena vo využívaní pôdy,“ uviedla. Závažnými hrozbami sú aj strata prirodzeného životného prostredia, lov a pytliactvo. Nedávna analýza odhadla, že v chránených oblastiach juhovýchodnej Ázie ohrozuje voľne žijúce zvieratá 12,3 milióna rôznych pascí.
Ochranárka takisto uviedla, že je potrebné šíriť osvetu. Pri nákupe niektorých vecí, ako napríklad dreva či papiera, by sme sa mali uistiť, či nesúvisia s nelegálnou ťažbou, ktorá ubližuje tigrom. „Ochrana tigrov by nebola úspešná bez podpory vlád a politickej vôle. Potrebujeme podporu miestnych komunít, ktoré žijú v oblastiach, kde žijú aj tigre,“ uzavrela.
Nahlásiť chybu v článku