Starnutie populácie a nízka pôrodnosť v strednej a východnej Európe vytvárajú výrazný tlak na financovanie dôchodkových systémov. Tento problém bol jednou z hlavných tém 33. ročníka Ekonomického fóra v Karpaczi, ktoré sa považuje za najväčšiu a najdôležitejšiu konferenciu svojho druhu v tomto regióne.
Podujatie, na ktorom sa stretlo viac ako šesťtisíc účastníkov a prebehlo viac ako 350 diskusií, sa sústredilo na rôzne oblasti vrátane financií, ekonomiky, zdravotníctva, politiky, bezpečnosti a udržateľného rozvoja. V diskusii o penzijných systémoch odzneli výzvy na ďalšie reformy s cieľom nájsť udržateľný model dôchodkových systémov.
Nízka pôrodnosť a starnutie
Starnutie populácie a nízka pôrodnosť v strednej a východnej Európe vedú k zvyšujúcemu sa počtu dôchodcov, čo kladie veľký tlak na financovanie dôchodkových systémov. Reformy v posledných desaťročiach zahŕňali zavedenie viacpilierových systémov, zvýšenie dôchodkového veku a zníženie výdavkov na verejné dôchodky s cieľom znížiť tlak na štátny rozpočet.
Poľsko, Česko aj Slovensko už začali dôchodkové reformy, ale geopolitické zmeny vyvolávajú diskusiu, aké sú ďalšie nevyhnutné zmeny. „Dôchodkové systémy potrebujú do budúcnosti predovšetkým legislatívnu stabilitu, aby sa sporitelia mohli spoľahnúť, že ich úspory sa dočkajú ich vlastnej staroby,“ vyhlásil člen Predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) Matej Varga, ktorý zastupoval Slovensko na diskusnom paneli.
Systém nie je udržateľný
Podľa jeho slov, krátkodobé riešenia v prospech štedrosti súčasných výdavkov sú pálčivé, ale sú na úkor celého systému. „Udržateľnosť verejných financií a dôchodkového systému stojí na zodpovednom dlhodobom prístupe a plánovaní. Tá najťažšia zmena však spočíva v tom, že zodpovednosť za dôchodok budú musieť zobrať občania do vlastných rúk,“ dodal Varga. V panelovej diskusii bolo tiež zdôraznené, že budúce reformy musia nájsť rovnováhu medzi udržateľnosťou dôchodkových systémov a ponukou adekvátnych dôchodkov.
Vplyv technologických zmien, digitalizácia a zvýšenie flexibility pracovného trhu budú ďalšími faktormi, ktoré budú formovať budúcnosť dôchodkových systémov. Starnutie populácie a migrácia sú neodvratné trendy, ktoré ovplyvnia dôchodkové systémy v strednej a východnej Európe. Inovácie v dôchodkových produktoch a silnejšia angažovanosť jednotlivcov v príprave na dôchodok budú podľa odborníkov nevyhnutné pre ich udržateľnosť.
Nahlásiť chybu v článku