A týmto spôsobom sa vám občas podarí zbadať aj to, čo ani v najmenšom nečakáte. Pokiaľ ste pozorovali pôsobivé zatmenie Mesiaca, ktorým sa naša prirodzená družica predvečerom pochválila, mohli ste zachytiť aj náraz meteoroidu. Celé toto divadlo sa pritom odohralo veľmi rýchlo a je preto vysoká šanca, že ste ho nezachytili.
Zatmenie Mesiaca však bolo dostatočne veľkou udalosťou na to, aby sa naňho upriamilo viacero teleskopov a kamier. Tie v priamom prenose udalosť premietali, a tak sa šance na identifikáciu tejto udalosti rapídne zvýšili. Priamym dôkazom je predsa už len to, že sa o nej bavíme.
Než sa však presunieme k detailom, bolo by dobre vysvetliť, čo to vlastne meteoroid je. Od štandardného termínu meteorit, nemá tak ďaleko. Pokiaľ sa meteoroid udrží pohromade až kým sa nedotkne zemského povrchu, hovoríme o meteorite. Pokiaľ sa takýto úlomok cestujúci slnečnou sústavou dostane do zemskej atmosféry, môžeme ho pozorovať ako jasný záblesk.
Napriek tomu, že sa tak nestalo, bolo ho možné identifikovať aj pri kontakte s Mesiacom. Stalo sa tak o 5:30 ráno, stredoeurópskeho času. To, že sme však došli až k jeho identifikácii je však náhoda, za ktorú môžeme vďačiť pozornému oku, užívateľa Redditu, menom Ahecht. Od tohto bodu sa myšlienkou začali zaoberať profesionálni aj amatérski astronómovia.
Užívateľ Redditu sa snažil pátrať ďalej. Slabučký záblesk svetla skontroloval z pohľadu Maroka aj z live streamu, ktorý vysielalo Griffithovo observatórium. Fenomén sa pritom zhodol, čo naznačuje, že nešlo o žiadnu chybu, ale skutočne o kontakt telesa s Mesiacom. Stret nakoniec potvrdil aj Systém pre detekciu a analýzu Mesačných nárazov známy pod skratkou MIDAS.
„Môžem potvrdiť, že záblesk bol dôsledkom kontaktu meteoroidu s lunárnym povrchom,“ hovorí doktor Jose Maria Madiedo, ktorý v projekte MIDAS pôsobí. Monitorovanie podobných udalostí je pritom veľmi dôležité. Získané dáta totiž vedcom pomáhajú lepšie chápať, ako funguje prostredie medzi Zemou a Mesiacom.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku