Počas týchto dní sme pozorovali niekoľko zaujímavých astronomických udalostí. Medzi tie každoročné patria meteorické roje Geminidy a Urzidy, ktoré svoje maximum dosiahli tento piatok. Tento december sa však po nočnej oblohe pohybuje aj kométa Wirtanen.
Kométu Wirtanen objavil v roku 1948 americký astronóm Carl Wirtanen, ktorý ju podľa seba aj pomenoval. Kométa s obežnou dráhou 5,44 roka sa k zemi priblížila v tieto dni. Našu planétu minie vo vzdialenosti asi 11,5 milióna km a pre Zem tak nebude predstavovať žiadne riziko. Nadšencov astronomických udalostí však rozhodne poteší.
Kométu Wirtanen je na nočnej oblohe možné pozorovať už od začiatku mesiaca. 12. decembra sa kométa dostala do perihélia, teda najbližšiemu bodu svojej obežnej dráhy k Slnku. Dnes, 16. decembra sa dostane do najmenšej vzdialenosti od Zeme a budeme ju môcť najlepšie spozorovať na oblohe. Stať by sa tak malo okolo desiatej hodiny večer.
Od začiatku decembra sa kométa Wirtanen pohybuje medzi južnými súhvezdiami Veľryba a Eridanus. V polovici mesiaca sa však už nachádza v oblasti súhvezdia Býk, ktoré je možné pozorovať zo severnej pologule a aj z územia Slovenska. Koncom mesiaca už bude možné kométu Wirtanen pozorovať v oblasti súhvezdia Rys, ktoré sa tiež nachádza na severnej oblohe.
V jasnosti tohtoročného priblíženia kométy majú odborníci nejasno. Kým niektorí tvrdia, že dosiahne stupeň +8, iní sa domnievajú, že pôjde len o stupeň +4. Pozitívom však je, že pri jasnosti +3 a +4 už je možné objekt na nebeskej oblohe pozorovať aj voľným okom. Ak by ste však chceli kométu Wirtanen pozorovať, rozhodne by ste si mali zvoliť lokalitu s čo najmenším svetelným smogom.
IFLScience
Nahlásiť chybu v článku