foto: TASR - Milan Kapusta

Na území našej krajiny tak registrujeme 2118 pozitívnych prípadov na nový koronavírus.

Na Slovensku vo štvrtok (23. 7.) pribudlo 29 prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali 2049 testov. Krajina tak celkovo doteraz eviduje 2118 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Pozitívne testovaní boli vyšetrení v okresoch Myjava (8), Bratislava (7), Prešov (3), Nové Zámky (2), Poprad (1), Kežmarok (1), Galanta (1), Považská Bystrica (1), Bánovce nad Bebravou (1), Malacky (1), Komárno (1), Trnava (1) a Michalovce (1),“ spresnilo Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti. Ide o 15 mužov a 14 žien, sú vo veku od dvoch do 74 rokov.

Vo štvrtok pribudlo 21 vyliečených. V krajine sa tak vyliečilo už 1577 ľudí. Hospitalizovaných je aktuálne 21 pacientov, u 12 bolo ochorenie COVID-19 potvrdené. Na JIS sú dvaja pacienti, na umelej pľúcnej ventilácii nikto.

Spolu laboratóriá už na ochorenie otestovali 250 433 ľudí. Počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na nový koronavírus zostáva 28.

ŠÚKL počas kontroly odhalil falošné testy na ochorenie COVID-19

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vo štvrtok pri cielenej inšpekcii odhalil falošné testy na ochorenie COVID-19. Ako pre TASR potvrdila hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková, išlo o inšpekciu v spoločnosti Unipharma. Dané testy so sfalšovanými údajmi sú od spoločnosti Laverna Trade. O prípade informoval ako prvý portál tvnoviny.sk.

„Počas inšpekcie bol kontrolovaný aj test na COVID-19 od spoločnosti Laverna Trade. Na vonkajšom obale testu sa nachádzajú falošné údaje, ktoré navodzujú dojem, že ide o samotest na domáce použitie. Testu tiež chýba potrebná certifikácia,“ doplnila Jurkemíková s tým, že nálezy inšpekcie vyhodnotí v najkratšom možnom termíne a prijme potrebné kroky v súlade s platnou legislatívou.

Aj spoločnosť Unipharma pre TASR potvrdila, že testy nakúpila od slovenského distribútora na základe predloženej dokumentácie, pričom u dvoch testov od tohto distribútora zistili nedostatky v dokumentácii k testom. „Chýbajúci riadny návod na použitie v slovenskom jazyku, v jednom prípade aj neoprávnené označenie výrobku označením certifikátom zhody CE. Toto označenie pripája k výrobku výrobca, ktorý nesie zodpovednosť za ich pravosť,“ komentovala.

Doplnila, že na rozdiel od liekov nie je legislatívna povinnosť vybaviť zdravotnícke pomôcky bezpečnostnými prvkami, prostredníctvom ktorých by malo byť možné určiť a overiť pravosť jednotlivých zdravotníckych pomôcok. Unipharma pozastavila predaj týchto zdravotníckych pomôcok do lekární a vyžiadala si stanovisko od distribútora k chybnej dokumentácii.

Občanov aj lekárne ŠÚKL opätovne upozorňuje, že v súčasnosti na Slovensku nie sú registrované žiadne samotesty na COVID-19 na domáce použitie. Občanov preto vyzýva, aby si takéto testy nekupovali a v prípade podozrenia na ochorenie COVID-19 postupovali v súlade s pokynmi Úradu verejného zdravotníctva SR.

Uložiť článok

Najnovšie články