Počas piatku (24. 4.) pribudlo na Slovensku 13 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo tak Slovensko má 1373 takýchto prípadov. Pribudlo však aj 31 vyliečených pacientov, dokopy ich tak na Slovensku máme už 386. Informuje o tom permanentný krízový štáb na internetovej stránke www.korona.gov.sk.
Vláda schválila predĺženie obdobia podpory v nezamestnanosti
Vláda schválila predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného pre pandémiu nového koronavírusu o ďalší mesiac. Chce tým zmierniť negatívne dosahy na poberateľov dávok v nezamestnanosti, ktorí si v dôsledku pretrvávajúcej krízovej situácie na trhu práce nevedia nájsť prácu. Vyplýva to z materiálu z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorý vláda odsúhlasila v piatok.
„Opatrenie sa týka poistencov, ktorým v čase krízovej situácie uplynie predĺžené podporné obdobie,“ napísalo ministerstvo v dôvodovej správe. Už raz predĺžené obdobie o jeden mesiac sa tak predlžuje o ďalší mesiac.
Ako uviedlo ministerstvo v materiáloch, predĺženie obdobia na poberanie dávky v nezamestnanosti spôsobí, že v roku 2020 bude vyplatených zhruba o 24 400 dávok v nezamestnanosti viac – s priemernou mesačnou výškou približne 519 eur. „Zvýšené výdavky na základe uvedených predpokladov sa očakávajú na úrovni približne 12,7 milióna eur v roku 2020,“ dodalo ministerstvo.
V návrhu ministerstvo práce tiež uviedlo, že obdobie predĺženia poberania podpory v nezamestnanosti sa nebude zarátavať do zostávajúcej časti podporného obdobia v prípade, ak si poistenec uplatní nárok na jednorazové vyplatenie polovice dávky v nezamestnanosti za zostávajúcu časť obdobia preto, lebo bol vyradený z evidencie počas poberania dávky a toto obdobie trvalo najmenej tri mesiace.
„Vychádza sa pri tom z predpokladu, že poistenec, ktorý si požiada o vyplatenie 50 % dávky v nezamestnanosti za zostávajúcu časť podporného obdobia v nezamestnanosti, je vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie zväčša preto, že si prácu našiel. Predlžovanie podporného obdobia v nezamestnanosti v prípade takýchto poistencov by teda nebolo adresné,“ uviedlo ministerstvo v návrhu.
Predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti má podľa návrhu uplynúť najneskôr mesiac odo dňa skončenia krízovej situácie. „To znamená, že ak by bol poistenec v priebehu podporného obdobia v nezamestnanosti predĺženého podľa odseku jeden vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie, zostávajúcu časť podporného obdobia v nezamestnanosti predĺženého by mohol vyčerpať iba do uplynutia jedného mesiaca od skončenia krízovej situácie, vysvetlilo ministerstvo v návrhu.
Nahlásiť chybu v článku