Svet je preplnený informáciami o všetkom, čo naša rozmanitá planéta ponúka. Je toho toľko, čo nevieme, o čom sme ešte nepočuli… My sa vám pokúsime pravidelne prinášať tie najväčšie zaujímavosti a fakty na rôzne témy, aby ste mohli nepretržite spoznávať všetko okolo vás. Ste zvedaví, o čom to bude tentokrát? Dnes sme pre vás pripravili 10 faktov o fašiangoch, najveselšom ročnom období, ktoré je práve teraz vysoko aktuálne.
Fašiangy začínajú 6. januára, teda na Troch kráľov a končia sa Popolcovou stredou na konci februára. Toto obdobie je tradične spojené so zábavami, hodovaním no aj viacerými zaujímavými zvykmi. Prečítajte si 10 zaujímavých faktov o fašiangoch.
Fašiangy nevymysleli Slováci
Oslavy spojené s prechodom zimy do jarného obdobia sú spojené s mnohými starovekými kultúrami. Podobné slávnosti sa konali už v starovekom Egypte, Grécku či Ríme. Samozrejme zvyky, tradície a samotný priebeh sa vyvíjali odlišne, no podstata ostala rovnaká. Toto obdobie je tradične spojené s bujarými oslavami a dobrým jedlom a pitím.
Slovo „fašiangy“ má nemecký pôvod
Samotné slovo „fašiangy“ je odvodené od nemeckého „vast-schane“, čo by sa dalo preložiť ako „posledný nápoj“. To symbolizuje obdobie, ktoré nastáva po fašiangoch – Veľká Noc, ktorá je tradične spojená s pôstom.
Dobré mastné jedlo
Fašiangy boli ešte počas predkresťanskej éry známe ako „maslenice“. Toto obdobie bolo typické pre ťažké, kalorické a mastné jedlá. Aj keď Slovania sa stravovali striedmo, počas fašiang si dopriali kalorické jedlá. To bol účinný spôsob ako bojovať s chladným zimným počasím. Dôvodom takejto stravy bol tiež nedostatok zeleniny počas tohto obdobia.
Karneval
Obdobie fašiang je tradične spojené s bujarými oslavami, zábavami a karnevalom. Typické sú fašiangové masky, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou osláv. Najznámejšia maska, bola maska Turoňa, ktorá predstavovala býka, či býčieho muža. Typické sú ale aj masky koňa, kozy či medveďa.
Ukázať sa
V minulosti fašiangy slúžili aj na predvedenie toho, čo ľudia dokážu. Mladí učni bývali v tomto období prijímaní do cechov a počas tohto obdobia predvádzali svoju odvahu, napríklad sa kúpali v ľadovej vode a následne sa oblievali horúcou vodou. Táto tradícia však úplne vymizla počiatkom 1. svetovej vojny.
Obdobie svadieb
Kým teraz sa svadby zvyčajne plánujú počas letných mesiacov, pre starých Slovákov bolo obdobie fašiang obdobím, kedy bývali svadby. Na poli bol sneh, úroda bola dávno spracovaná a neboli žiadne ďalšie dôležité povinnosti. Veľké oslavy tak boli často spojené aj so svadbami.
Šišky
Najtradičnejším fašiangovým jedlom sú šišky. Tieto vyprážané sladké dobroty sa tešia obľube na Slovensku aj mimo fašiangového obdobia. Najlepšie chutia samozrejme s domácim lekvárom. Na prípravu šišiek existuje mnoho receptov, za všetky vám prinášame napríklad tento.
Bravčovinka
Tradičné zabíjačky sa spájajú práve s obdobím fašiang a tento zvyk sa na mnohých miestach Slovenska dochoval až dodnes a je tak už súčasťou našej kultúry. Pri zabíjačke sa stretne celá rodina a počas spracovávania zvieraťa sa všetci dobre zabávajú, pričom nechýba dostatok jedla a pitia.
Plesová sezóna
Vedeli ste, že plesová sezóna sú v podstate fašiangové slávnosti v „nóbl“ prevedení? Smotánka, či ľudia z miest často upúšťajú od tradičných dedinských zvykov, nechce sa im nosiť v spoločnosti masky „turoňa“ či predvádzať sa viac, ako je nutné. No o zábavu prísť nechcú, a preto je plesová sezóna už tradične spájania práve s fašiangovým obdobím.
Pochovanie basy
Aký by to bol koniec fašiang bez pohrebu. Samozrejme nemáme na mysli klasický pohreb, ale jeho satirické prevedenie v podobe pochovávania basy, ktoré symbolizuje pochovanie obdobia zábavy. Pochovávanie basy je tradičným zvykom, ktorý môžete zažiť na mnohých miestach Slovenska v období pred Popolcovou stredou. Ak sa vám dovtedy nechce čakať, pozrite si takéto pochovávanie v tomto videu:
Pozri aj: 14 neuveriteľných festivalov z celého sveta, ktoré stoja za vyčerpanie vašej dovolenky
interez.sk (mmm), slavorum.com
Nahlásiť chybu v článku