Foto: MichaelisScientists [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons/flickr.com(Christian Jensen)

Pri vývoji sa inšpirovali prírodou.

Zdá sa, že v Holandsku vznikajú samé dobré nápady ako pomôcť našej planéte. Medzi tie najznámejšie patrí projekt The Ocean Cleanup. Medzi tie menej známe holandská spoločnosť RanMarine Technology so svojím projektom Wasteshark. Akýsi robotický žralok má pomôcť odstrániť plastový odpad už pri pobreží a zabrániť tak, aby sa dostal do otvoreného oceánu. Po testovaní v Dubaji už pláva pri pobreží Spojeného kráľovstva. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Znečistenie svetového oceánu plastovým odpadom je veľmi vážnym globálnym problémom tretieho tisícročia. Načo však budeme čistiť oceán, keď nám doň bude neustále z pevniny prúdiť ďalší a ďalší odpad? Z tohto uhľa pohľadu je tak najlepšie začať pri pobreží, odkiaľ sa plasty dostávajú do otvoreného oceánu. A práve s touto myšlienkou vznikol aj plasty požierajúci robotický „žralok“.

Vyvinula ho holandská spoločnosť RanMarine Technology a nazvali ho Wasteshark. Na žraloka sa síce nepodobá, no odpad skutočne požiera. Prvé testy prebehli v Dubaji a keďže dopadli pozitívne, robotický žralok sa vydal na svoju prvú misiu. Tá prebieha v spolupráci s WWF (Svetový fond na ochranu prírody) a Sky Ocean Rescue v severnej časti anglického grófstva Devon v oblasti prístavu Ilfracombe. Jej cieľom je odstrániť plastový odpad z pobrežných oblastí a uchrániť tak miestne vzácne biotopy.

Ilfracombe Coast

Robotický žralok nevydrží pracovať dlho. Musí byť napájaný v nabíjacej stanici v priemere každých osem hodín. Práve preto sa hodí na čistenie pobrežných oblastí, kde má neustále prístup k svojej „základni“. Ak by pracoval 5 dní v týždni za rok by dokázal odstrániť viac ako 15 ton odpadu. Počas jednej „smeny“ ho dokáže zozbierať až 60 kg. Keďže funguje na elektromotor, neprodukuje žiadne emisie.

Diving Maldives, 2009

Spoločnosť RanMarine Technology sa pri vývoji robotického robota inšpirovala fyziológiou žraloka veľrybého. Ten sa v oceáne pohybuje veľmi pomaly, živí sa výlučne planktónom, ktorý požíva tak, že pláva s doširoka otvorenými ústami. Podobne teda funguje aj jeho robotický brat. V pobrežných oblastiach sa pohybuje podľa vopred naprogramovaného plánu za pomoci GPS. Zo zozbieraného odpadu budú podľa tlačovej správy RanMarine Technology vyrábané napríklad aj kajaky.

ranmarine.io. Independent
Uložiť článok

Najnovšie články