Ministerstvo životného prostredia plánuje prísť s vypracovaným návrhom, podľa ktorého by sa okrem PET fliaš mali zálohovať aj tetrapaky. Názory naň však nie sú jednoznačné.
Viacvrstvové kombinované materiály sú vyrobené z papiera, lepenky, plastov alebo dokonca aj hliníka. Používajú sa ako jednorazové obaly pre mlieko či džúsy. Ministerstvo životného prostredia chce do roku 2022 analýzu ich zálohovania.
Tento zámer však budí veľký odpor odpadárov a výrobcov. Ministerstvo ho však odporúča a predstavilo plán, ako by malo fungovať. Výsledok by mal zvýšiť zber jednorazových plastových obalov nad 90% a tým znížiť znečistenie životného prostredia.
Podľa Euractiv, tetrapaky tvoria 1,33 percenta hmotnosti komunálneho odpadu v komunálnej bytovej výstavbe a 1,43 percenta v individuálnej bytovej výstavbe. Vyplýva to z analýz za roky 2013 – 2017.
Časť verejnosti tento návrh podporuje, no niektorí sú skeptickí. S ambicióznym plánom by totiž mohlo nastať zvyšovanie cien tovaru v dôsledku nákladov na zálohovanie. Prípadne by mohlo zálohovanie PET fliaš vytiahnuť z triedeného zberu plastov ten najlukratívnejší produkt.
„Zálohovanie, v prípade jednorazových obalov, nie je nástrojom predchádzania vzniku odpadu, ale alternatívnym nakladaním s odpadom. Zálohované obaly nebudú opätovne použité a preto tento nástroj nie je v Programe predchádzania vzniku odpadov správne použitý,“ Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov je zásadne proti.
„Rôznorodosť polymérov ako aj prítomnosť viacmateriálových a viacvrstvových balení, sťažuje recykláciu, keďže si vyžaduje separáciu a vedie k nutnosti spravovať malé množstvá daného typu polymérov, čo sťažuje logistiku a je prekážkou k úsporám z množstva,“ uviedla Európska komisia vo svojej Stratégii pre plasty.
Ministerstvo však aj napriek týmto obavám plánuje zákon predložiť na pripomienkovanie už v priebehu januára tohto roka.
euractiv.sk
Nahlásiť chybu v článku