Niektoré páry zažijú po svadbe prekvapivé ticho. Namiesto radosti z nového začiatku príde zvláštna prázdnota. „Je možné, že stratili jeden druhého a to, o čom je ich vzťah, a preto sa môžu ocitnúť na medových týždňoch v situácii, keď si nemajú čo povedať,“ hovorí Coker. V terapii sa potom pracuje na obnovení vzťahu, na návrate k tomu, prečo sa do seba vôbec zamilovali a čo ich spájalo predtým, než všetko zatienili svadobné prípravy.
Rodina nie je len bonus
Svadba často znamená aj spojenie dvoch rodín. To však môže byť oveľa náročnejšie, ako si mnohí predstavujú. Obzvlášť, ak ide o zmiešané kultúry, rozdielne náboženstvá, hodnoty či deti z predchádzajúcich vzťahov. „To, že milujete svojho partnera, ešte neznamená, že milujete jeho dieťa,“ hovorí Coker.
V terapii sa preto pracuje na porozumení rozdielov a ich rešpektovaní. Dôležité je vedieť nastaviť zdravé hranice, a zároveň sa učiť nebrať si všetko osobne. Deti môžu byť náročné a nemusí to mať nič spoločné s vaším vzťahom.
Vášeň sa akosi vytratila
Sex po svadbe nemusí vyzerať tak ako pred ňou. Vplyv má pracovné vyťaženie, stres, stereotyp aj prirodzené opadnutie novosti. „Môže sa stať, že sa páry prestanú snažiť ako predtým,“ tvrdí Coker. Dôležité je zamyslieť sa nad tým, či sa niečo v intímnom živote zmenilo alebo bola téma sexu ignorovaná už predtým. Spomienka na to, kedy to medzi vami fungovalo najlepšie, môže byť dobrým začiatkom, no je potrebné otvorene hovoriť aj o tom, čo vás momentálne brzdí.
Vzťahová odborníčka Lucy Beresford radí začať rozhovorom o tom, ako sa cítite vy aj váš partner. Vyjadrujte svoje potreby bez obviňovania, vnímajte aj jeho pohľad a skúste zistiť, či sa za poklesom intimity neskrývajú iné problémy, napríklad pocit, že ste menej prítomní alebo emocionálne vzdialení.
Nahlásiť chybu v článku