Ľudí bude vždy fascinovať smrť. Všetci o nej hovoria, avšak nikto ju nepozná. A tí, ktorí sa ocitli na druhej strane, už nemajú možnosť sa k nej vyjadriť. Veda ju chce prebádať a tak sa zdá, že sa vo výskumoch trošku pohla vpred. Podarilo sa im totiž zaznamenať, že myseľ sa „nevypne“ biologickou smrťou tela. Toto zistenie však vyvolalo rozporuplné reakcie…
Každý má o smrti, či presnejšie o tom, čo sa stane, svoju vlastnú predstavu. Našou úlohou nie je sa púšťať do filozofických debát, ktoré nikam nevedú. Zameriame sa na vedecké zistenia, s ktorými si každý môže naložiť podľa svojho uváženia. Veda sa niekedy síce motá stále dokola, jedna teória vyvracia druhú, no občas príde s objavom, ktorý naozaj stojí za to. A to sa týka aj takej háklivej témy, ako je smrť a umieranie.
O klinickej smrti ste už určite niečo počuli. Svetlo na konci tunela, pozorovanie svojho tela či pocit všeobjímajúcej lásky. To sú väčšinou skúsenosti tých, ktorým sa podarilo prežiť vlastnú smrť. A tieto zážitky vedcov viedli k tomu, aby sa viac začali zaujímať o túto problematiku.
Kedy vlastne nastáva smrť?
Viacero odborníkov sa zhodne na tom, že biologická smrť nastáva, laicky povedané, pri zástave činnosti srdca. „Keď k tomu dôjde, zastaví sa cirkulácii krvi do mozgu, čím sa takmer okamžite zastavia všetky mozgové funkcie. Stratí sa váš hltací reflex, očné zreničky prestanú reagovať, všetko odíde,“ tvrdí doktor Parnia, ktorý pracuje na resustitačnom oddelení jednej z nemocníc v New Yorku. Avšak tým sa všetko rozhodne nekončí. Vedci totižto skúmali pri procese umierania mozog.
Publikovaný výskum sa uskutočnil na Univerzite v Západnom Ontariu v Kanade. Vedci použili na meranie aktivity mozgu elektroencefalogram (EEG). Štyrom pacientom, ktorí sa už nachádzali v štádiu klinickej smrti, elektroencefalogram zaznamenal mozgovú aktivitu. Prístroj zaznamenal aktivitu od niekoľkých sekúnd až do desiatich minút od času úmrtia.
Predzvesťou sú smrteľné vlny
Tušili ste, že mozog tesne pred smrťou vykazuje abnormálnu aktivitu? Vedci nazvali tento jav ako smrteľné vlny, ktoré sú signálom, že fyzická existencia už nebude mať dlhé trvanie. Je to posledné volanie mozgu, ktorý bojuje o posledné sekundy? To nevieme. Objav aktívnej mysle či vedomia môže byť však prielomovým vo výskume smrti, života i samotného umierania. Pre niekoho je táto informácia dôkazom toho, v čo veria, iní sa ju budú snažiť logicky vysvetliť. Prečo však vedomie z tela odchádza ako posledné, ostáva však záhadou.
livescience.com, unilad.co.uk
Nahlásiť chybu v článku