Foto: TASR/AP

Pretrhnutie priehrady má ďalekosiahle dôsledky.

Už niekoľko dní počúvame správy bilancujúce počet obetí po pretrhnutí hrádze na brazílskej rieke Paraopeba. Počet mŕtvych sa aktuálne vyšplhal na 99, viac ako dvesto ľudí však naďalej ostáva nezvestných. Pretrhnutie hrádze banskej spoločnosti Vale a následné vyliatie rieky však môže mať oveľa rozsiahlejšie dôsledky. Ohrození sú domorodci, pre ktorých bola rieka súčasťou každodenného života už stovky rokov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Rieka Pareopeba tečie juhovýchodnou časťou Brazílie, štátom Minas Gerais, ktorý sa nachádza v susedstve veľkomiest Rio de Janeiro či Sao Paolo. Ešte minulý týždeň sa na rieke pretrhla hrádza banskej spoločnosti Vale, čo spôsobilo mohutné záplavy. Následkom tohto incidentu je však aj ekologická katastrofa. Voda totiž so sebou brala aj toxický odpad z baní na železnú rudu, ktorý môže predstavovať existencionálnu hrozbu pre miestnych domorodcov.

Foto: TASR/AP

Pretrhnutie hrádze

Bilancia potvrdených obetí minulotýždňového pretrhnutia priehrady na juhovýchode Brazílie vzrástla na 99 mŕtvych. Stále je nezvestných 259 ľudí, informovala v noci na štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na úrad civilnej ochrany v brazílskom štáte Minas Gerais.

Priehrada pri bani Córrego do Feijao nachádzajúca sa neďaleko mesta Brumadinho sa pretrhla v piatok 25. januára, v dôsledku čoho bahenné more zaplavilo časť areálu bane a priľahlé osady. V zasiahnutej oblasti pokrytej bahenným nánosom prebiehajú intenzívne pátracie operácie. Podľa záchranárov, ktorí prehľadávajú bahenné nánosy, je však veľmi nepravdepodobné, že by sa našli ešte nejakí preživší. Živého človeka vytiahli z masy zeminy naposledy v sobotu.

Foto: TASR/AP

Brazílska polícia zdržala už päť osôb podozrivých z podielu na pretrhnutí priehrady. Rodine každej obete tejto tragédie prisľúbila brazílska ťažobná spoločnosť Vale, ktorá prevádzkuje baňu i priehradu, vyplatiť v prepočte zhruba 24.000 eur.

Ohrození domorodci

Domorodcov z kmeňa Pataxó Hã-Hã-Hãe pretrhnutie hrádze priamo nezasiahlo, žijú totiž na okraji rieky kilometre ďalej po toku od miesta incidentu. Ich existencia je však zasiahnutá nepriamo. Ide o jeden z prvých kmeňov, ktorí sa v 16. storočí dostali do kontaktu s Európanmi. Dnes, rovnako ako vtedy a ďaleko predtým využívali rieku Pareopeba k svojmu prežitiu. Toxický odpad, ktorý sa z baní do vody dostal po pretrhnutí hrádze, ich však môže veľmi ohroziť.

Foto: TASR/AP

Ostalo ich asi 2700 a žijú v dedinkách poväčšine na brehu rieky Pareopeba. Voda, ktorá im stovky rokov prinášala život je teraz skalená do hneda a môže priniesť smrť. Hlavnou obživou domorodcov je totiž rybolov. Vodu z rieky používajú na kúpanie aj na pranie. „Ešte štvrtok (minulý pozn.red.) som v rieke pral oblečenie, hral a kúpal sa s deťmi. Dnes sa jej nemôžem ani dotknúť“, povedal pre Reuters Sot de Ionara z kmeňa Pataxo Hã Hã Hãe. „Naše srdcia sú veľmi smutné, pretože vieme, že sa nič nedá urobiť“.

Okrem domorodcov žijúcich na brehoch rieky Pareopeba, je však ohrozených oveľa viac ľudí. Voda v rieke totiž po pretrhnutí hrádze obsahuje vysoké množstvo oxidu železitého. Už teraz po jej hladine údajne pláva obrovské množstvo mŕtvych rýb. Pareopeba je tiež jedným z hlavných prítokov rieky São Francisco, ktorá pitnou vodou ďalej zásobuje 5 brazílskych štátov.

Foto: TASR/AP

Brazílske úrady už sľúbili domorodému kmeňu pomoc v zásobovaní pitnou vodou. V časoch, keď sa v Brazílii úradujúci prezident Jair Bolsonaro pred ochranou domorodých kmeňov a životného prostredia uprednostňuje záujmy priemyslu a poľnohospodárstva sú však ľudia skeptickí. Tvrdia, že vláde viac ako na ľuďoch záleží na peniazoch a ťažbe.

Pozrite si galériu z pretrhnutia hrádze v Brazílii:

Otago DailyTimes, AlJazeera, VoaNews, NationalCatholic Reporter, TASR
Uložiť článok

Najnovšie články