Foto: Ilustračné (YouTube)

Astronómov na nočnej oblohe zaujala zelená kométa. Vidieť by ste ju s trochou šťastia mohli aj voľným okom.

Prvý mesiac letných prázdnin si pre nadšencov astronómie pripravil hneď niekoľko zaujímavých predstavení na nočnej oblohe. Až do 31. júla možno pozorovať Mars, ktorý bude práve v tento deň k Zemi najbližšie a koncom júla sa môžeme tešiť aj na dlhoočakávané zatmenie Mesiaca. Pohľady astronómov, tých profesionálnych, ale i amatérskych, však aktuálne smerujú úplne inde. Pozorovať totiž možno explodujúcu zelenú kométu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Kométa  PanSTARRS s oficiálnym označením C/2017 S3 je vesmírnym objektom, ktorý aktuálne vzbudzuje v astronomickej komunite najviac pozornosti. Na pomerne nejasnej kométe totiž koncom mesiaca muselo dôjsť k výbuchu plynu. PanSTARRS je tak od tohto momentu oveľa viditeľnejšia a nesie si so sebou tajomnú zelenú farbu, ktorá je s najväčšou pravdpodobnosťou následok výbuchu plynu na kométe.


PanSTARRS sa aktuálne blíži k bodu, kedy bude na svojej dráhe najbližšie k Slnku. Práve preto je predmetom záujmu astronómov po celom svete. K tejto udalosti by malo dôjsť 16. augusta. Celý mesiac tak možno kométu na nočnej oblohe pozorovať aj amatérskymi ďalekohľadmi. Po výbuchu, ktorý kométu ešte viac „zviditeľnil“, by ju však mohlo byť možné sledovať i voľným okom. Za pokus to jednoznačne stojí. Čím bližšie je kométa k Slnku, tým sú vaše šance na jej spozorovanie vyššie.

Foto: Stellarium (printscreen)

Kométu, ktorá je asi dvakrát väčšia ako Jupiter hľadajte na nočnej oblohe v súhvezdí Žirafy. Neskôr, približne od polovice júla sa presunie do súhvezdia Povozník, ktoré je viditeľné krátko pred východom Slnka. Práve tento fakt bude pozorovanie kométy negatívne ovplyvňovať. Jej viditeľnosť totiž dramaticky zníži slnečný svit. Astronómovia však nevylučujú ani možnosť ďalšieho výbuchu, ktorý by naopak, šance na spozorovanie kométy PanSTARRS zvýšil.

Pozri aj: Zatmenia, meteorické roje či hranica čiernej diery. 7 najväčších astronomických udalostí, na ktoré by ste sa mali v roku 2018 pripraviť

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články