Na východe našej krajiny by ste podobný obchod hľadali márne. Projekt Alexandry Varšovej s názvom Na kôpke, je totiž prvým bezobalovým obchodom na východnom Slovensku. Po návrate z Indie si uvedomila bezohľadné konanie človeka voči prírode. I táto skúsenosť priviedla Sašku k myšlienke, aspoň malým kúskom prispieť k zdravšej a zelenšej planéte. V našom krátkom rozhovore vás možno presvedčí, aby ste svoj pohľad na svet zmenili i vy. Prvým krokom môže byť návšteva obchodíku Na kôpke.
Čo vás doviedlo k myšlienke otvorenia bezobalového obchodu?
Je to niečo, čo tu chýbalo. Po návrate z Indie som ostala poznačená tým, čo som tam videla. Mám na mysli do oči bijúce hromady odpadu. Na druhej strane som videla krásnu prírodu a nedotknuté pláže, či rezervácie. Nie je už to zvláštne, že musíme vytvárať rezervácie, lebo človek je tak bezohľadný voči planéte, že ju musíme pred nami chrániť?
Pre mňa je to jednoducho nepochopiteľné, že si neuvedomujeme, že sme sa tu doslova ocitli na obmedzený čas a ešte aj za tento krátky čas dokážeme devastovať zatiaľ jediné známe miesto pre život v nekonečnom vesmíre… A my tu, v rozvinutých krajinách, sme dostatočne uvedomelí na to, aby sme o dopadoch nášho životného štýlu vedeli, a aj tak bezhlavo nakupujeme, konzumujeme, vyhadzujeme a znovu nakupujeme. Toto všetko ma viedlo k myšlienke bezobalového obchodu, aspoň malou časťou prispieť k ochrane prostredia.
Aký sortiment v Na kôpke ponúkate? Dokáže, človek u vás urobiť „bežný nákup“?
Myslím si, že sa mi celkom podarilo vytvoriť pestrý a dobrý výber sortimentu. Myslím, že čo sa týka suchých sypaných potravín, tu človek dokáže urobiť bežný nákup. V ponuke sú koreniny, soľ, cukre, múky aj cestoviny. Sušené ovocie, ktoré si ľudia radi kombinujú s orechami, aj vločky máme. Tiež ryže a zrná sú v ponuke a máme aj repkový olej, olivový extra panenský olej aj slnečnicový extra panenský olej zo Slovenska. Zatiaľ máme dva druhy bezlepkových cestovín, dva druhy bezlepkových múk a aj bezlepkové ovsené vločky.
Ponúkate lokálne produkty zo Slovenska?
Väčšina produktov pochádza zo zahraničia. Chcela som ponúknuť väčšiu časť z ekologického hospodárstva, teda v bio kvalite a tá u nás nie je veľmi dostupná. Zatiaľ mám zo Slovenska hlavne cestoviny a niektoré múky. Keďže obchodík vznikol relatívne rýchlo potom, čo som našla priestor, nemala som veľmi čas zmapovať si lokálnych, či slovenských producentov. Postupne si ich ale budem vyhľadávať a oslovovať. Verím, že jedného dňa budú tie produkty, ktoré je možné u nás vypestovať, zo Slovenska.
Žijete udržateľným a ekologickým životom aj v súkromí?
Snažím sa. Budem úprimná, mám ešte veľké medzery a veľa vecí, ktoré musím nahradiť za ekologickejšie. Ale som na tom rozhodne lepšie ako pred troma rokmi. Aj keď som si nikdy svoju spotrebu plastu nepočítala alebo nijak nemerala, viem, že dnes toho vyprodukujem oveľa menej ako kedysi. Minimálne s oblečením, s kozmetikou a s mikroténovými vreckami.
Vaše plány/sny do budúcnosti?
Nevyplatí sa robiť plány, lebo tie sa menia s okolnosťami. Ešte v januári som si myslela, že obchod je pasé a nikdy nedôjde k jeho realizácii, pretože som nedokázala nájsť ten správny priestor a už som začala riešiť ďalší plán, ktorý som mala s jogou. Potom som našla priestor a moje joga ambície museli ísť teraz trochu stranou. Každopádne taký nejaký relatívny plán je rozšíriť obchodík natoľko, aby v ňom človek dokázal spraviť bežný nákup – teda zahrnúť tam aj sezónne ovocie a zeleninu, ponúkať aj zdravé, lokálne pečivo a možno, skutočne možno raz poskytnúť aj mliečne výrobky na váhu. Snov mám neúrekom a nejaké určite vyjdú, to sa so snami deje, treba ich mať veľa a on sa potom nejaký určite splní.
Obchodík Na kôpke nájdete v Košiciach na ulici Park Angelium, otvorený cez pracovný týždeň vždy od 10.-18. hodiny. Mapu i súčasný sortiment ponúkaných potravín nájdete na stránke nakopke.sk.
Nahlásiť chybu v článku