So striebornými medailami sa vrátili z USA z najväčšej vedeckej súťaže pre stredoškolákov Intel ISEF (Intel International Science and Engineering Fair) z Los Angeles študenti Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove Miriam Feretová ml. a Samuel Smoter. K úspechu ich priviedla vedúca projektu, učiteľka biológie a geografie z ich školy Miriam Feretová st., mama ocenenej študentky.
Na víťaznom projekte sa podieľali ako konzultanti vedci z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Košiciach Branislav Peťko a Viktória Majláthová, ktorí študentov zasvätili do tajomstiev výskumu kliešťov. Odbornú pomoc a priestory pre experimenty im poskytli aj na Výskumno-vzdelávacom a informačnom centre bioenergie v Kapušanoch pri Prešove.
Na Intel ISEF sa zúčastnilo 1778 študentov zo 75 krajín sveta, ktorí súťažili v 17 skupinách. Prešovskí gymnazisti sa ako víťazi národného finále Festivalu vedy a techniky AMAVET, ktorý organizuje Asociácia pre mládež, vedu a techniku, nominovali do kategórie Animal Science ako jediní Európania. Počtom najsilnejšiu konkurenciu mali zo Severnej a Južnej Ameriky a z Ázie.
„Mladí Prešovčania našli prírodnú alternatívu voči používaným syntetickým repelentom vo vybraných éterických olejoch. Sú niekoľkonásobne účinnejšie a neškodné pre zdravie i životné prostredie. Využitie výsledkov ich bádania v praxi nie je zanedbateľné,“ uviedla ich učiteľka Feretová.
Okrem medailí v Grand Awards prešovskí študenti získali aj prvé miesto od Čínskej asociácie pre vedu a technológiu (CAST) v Special Awards, ktoré okrem finančnej odmeny zahŕňa aj postup na vedeckú súťaž do Číny. Stredná Európa takéto ocenenie ešte nikdy nedostala. Podľa ich mien Miriam a Samuel pomenovali tiež asteroidy, čo je tiež jedna z foriem odmeny.
Úspech prešovských študentov z tej istej školy nie je náhodný. Feretová informovala, že už vlani získali obidvaja dve bronzové umiestnenia za samostatné práce na celosvetovej projektovej olympiáde I-SWEEEP (International Sustainable World Energy, Engineering & Environment Project) Olympiad v Houstone, v štáte Texas v USA. Na štvrtej priečke sa vtedy umiestnila na Intel ISEF ich spolužiačka Janka Čorňáková.
Vedúcou všetkých ocenených študentských projektov bola Miriam Feretová st. Predsedníctvo SAV ju ocenilo Pamätnou plaketou SAV za vynikajúce výsledky v popularizácii vedy prípravou nadaných študentov na stredoškolské vedecké prírodovedne orientované súťaže.
Pozri aj: Vlogy z inej dimenzie a mimozemský výzor. 5 dôvodov, prečo Sajfa naozaj nie je obyčajný Slovák
TASR
Nahlásiť chybu v článku