Nielen Európu ale celý svet trápia posledné roky neznesiteľné horúčavy. Polia vysychajú, hladiny vodných plôch klesajú a ľudia aj zvieratá sa trápia v rekordných páľavách. Iné nebolo ani toto leto, horúco bolo takmer neustále, čo malo za následok tento zvláštny úkaz.
Naprieč Európou sa začali objavovať podivné odkazy od našich predkov. Po dlhotrvajúcom období sucha sa nedávno vynoril v susednom Česku balvan, ktorému sa hovorí aj „Hungerstein“ alebo hladový kameň. Kameň, ktorý sa vynoril nedávno, bol ponorený v rieke Labe v mestečku Děčín. Spolu s ním sa vynorilo aj posolstvo, ktoré vám naženie zimomriavky.
Tohto roku sa hladových kameňov vynorili desiatky a sú svedectvom toho, aký neblahý dopad majú dlhotrvajúce obdobia sucha. Najstarší hladový kameň, o ktorom existujú záznamy, pochádza z roku 1616 a je do neho vyrytý jednoduchý, no o to desivejší odkaz: „Keď ma vidíš, plač.“ Aj keď sa tento kameň datuje do roku 1616, hovorí sa, že ďalšie si pamätajú obdobia sucha až z roku 1417.
Hard times coming? Drought reveals ancient ’hunger stones' in European river https://t.co/0MzO950Yfo pic.twitter.com/dIZ5kLGcqS
— The Province (@theprovince) August 28, 2018
Ani nápisy na ďalších hladových kameňoch objavené v Nemecku, nie sú práve optimistické. Na jednom z nich je vyrytý nápis: „Ak tento kameň znova uvidíš, budeš plakať, pretože taká plytká bola voda v roku 1417.“ Na ďalšom kameni zas objavíte nasledovné slová: „Plakali sme – plačeme – a budeš plakať aj ty.“ Alebo „Kto ma raz zočil, plakal. Kto ma vidí teraz, bude plakať tiež.“
Aj keď sa to môže zdať prehnané, pravdou je, že hladové kamene boli skutočne predzvesťou ťažkého obdobia. Sucho totiž znamenalo, že úroda nebude dobrá a ľudia možno budú trpieť hladom. V ohrození boli aj životy ľudí, ktorí žili na brehoch riek a boli odkázaní na prepravu po vode, tá sa totiž s klesajúcou hladinou rieky stávala nemožnou.
Hladina rieky Labe nebola takáto nízka najmenej polstoročie a teraz odhaľuje nielen svedectvá vyryté do hladových kameňov, ale aj zbrane pochádzajúce z čias druhej svetovej vojny, ktoré sú dôkazom ľudského utrpenia obrovských rozmerov. Objavené boli napríklad nevybuchnuté bomby či ručné granáty, ktoré dlhých 70 rokov ležali na dne rieky.
Nie všetky hladové kamene však nesú len negatívne posolstvá. Na jednom z kameňov bol napríklad objavený aj nasledovný nápis: „Neplač, holka, nenaříkej, když je sucho, pole stříkej.“
sciencealert
Nahlásiť chybu v článku