Foto: TASR/AP

SPP je najväčším dodávateľom zemného plynu na Slovensku.

Preprava ruského zemného plynu cez Ukrajinu by sa mohla v najbližších dňoch či týždňoch v dôsledku bojov na Ukrajine úplne zastaviť. Na stredajšej tlačovej konferencii mimoparlamentnej strany Demokrati na to upozornil exminister hospodárstva Karel Hirman. Boje sa totiž aktuálne odohrávajú o mesto Sudža, pri ktorom je odovzdávací bod na prepravu plynu z Ruska na Ukrajinu.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Tranzit plynu sa môže v dôsledku bojov kedykoľvek zastaviť,“ uviedol Hirman s tým, že podobne bol zastavený tranzit ešte v roku 2022 cez ďalší odovzdávací bod Sochranovka a doteraz je celá táto trasa mimo prevádzky. Prepravu zemného plynu vtedy ukončila Ukrajina s tým, že dôvodom sú aktivity ruských okupačných síl na Donbase, kam patrí aj Sochranovka. Hirman upozornil, že rezort hospodárstva ani štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP) neoznámili, ako budú zabezpečené dodávky plynu v roku 2025.

SPP reaguje

SPP pre TASR uviedol, že sa na riziko zastavenia dodávok ruského plynu pripravuje už niekoľko rokov. „Okrem toho včas riešime aj ďalšie riziká, ktoré by mohli nastať. Aj preto sme sa na túto situáciu pripravili včasným nákupom prepravnej kapacity z Nemecka na Slovensko,“ informoval hovorca SPP Ondrej Šebesta. „Okrem toho vieme zabezpečiť prepravnú kapacitu z Maďarska, Rakúska či, vďaka dobrej práci našich kolegov v dcérskej spoločnosti Eustream, už aj z Poľska na Slovensko,“ dodal. SPP, ktorý je najväčším dodávateľom zemného plynu na Slovensku, podľa hovorcu dokáže svojim zákazníkom garantovať dodávky plynu v akejkoľvek situácii.

Ceny plynu rastú

Ruský Gazprom vo štvrtok oznámil, že pošle do Európy cez Ukrajinu 37,3 milióna kubických metrov (m3) plynu. To je menej ako 39,4 milióna m3 v stredu (7. 8.). TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Rusko v stredu uviedlo, že vedie intenzívne boje proti ukrajinským silám, ktoré prenikli cez jeho južnú hranicu v blízkosti hlavného uzla prepravy zemného plynu. Úradujúci guvernér Kurskej oblasti Alexej Smirnov v pohraničnej oblasti zaviedol výnimočný stav.

Ceny zemného plynu v Európe v reakcii na túto situáciu začali rásť. Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v nasledujúcom mesiaci na burze TTF v Amsterdame sa vo štvrtok do 8.59 h miestneho času zvýšila oproti predchádzajúcemu dňu o 1,85 % na 39,45 eura za megawatthodinu (MWh). To je o 6,22 % viac ako pred týždňom a o 26,30 % ako pred mesiacom.

Uložiť článok

Najnovšie články