foto: Pxiabay

Ak ste prežili to krásne obdobie tehotenstva, kedy ste sa tešili na bábätko, potom viete, že nie vždy je to ružové. Ak nie, máte sa na čo tešiť.

Tehotenstvo nie je len rastúce bruško, je to aj nevoľnosť, opuchnuté nohy, zadržiavanie vody, neobvyklé chute a v neskoršom štádiu je to aj neschopnosť sa dobre vyspať. Toto sú niektoré fakty, ktoré ste o tehotenstve možno nevedeli a nepovedia vám ich ani lekári.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: unsplash

Pri klasickom tehotenstve, alebo teda podľa tabuliek, trvá tehotenstvo cca 9 mesiacov, resp. 38-týždňov alebo ak chcete 266 dní. V skutočnosti sa ale samozrejme počet dní u každej ženy líši. Možno ste nepočuli o žene menom Beulah Hunter, ktorej tehotenstvo trvalo presne 375 dní. Plod sa u nej vyvíjal pomalšie ako zvyčajne a tehotenstvo preto trvalo dlhšie ako rok. Narodilo sa jej úplne zdravé dievčatko.

Foto: unsplash

Počas druhej polovice tehotenstva dieťatko už vylučuje moč a to viac ako liter denne. Časť z neho dokonca vypije.

Foto: unsplash

Počas tehotenstva sa ženská maternica zväčší takmer 500-násobne a až približne 2 mesiace po pôrode sa vracia do normálnej podoby. Na porovnanie udáme tento príklad. Pri normálnom stave, teda vtedy, keď nie je žena tehotná, jej maternica má veľkosť broskyne. Pred pôrodom má veľkosť polovice vodného melónu.

Foto: unsplash

V 3. trimestri produkuje placenta každý deň viac a viac estrogénu. Ten podporuje prekrvenie, prenáša živiny a pomáha pri správnom vývoji dieťatka. V živote ženy sa najviac estrogénu produkuje práve v tomto období. Ak ho je príliš veľa, môže spôsobovať nevoľnosť. Je zodpovedný napríklad aj za rast pŕs.

Foto: unsplash

Ak ste boli tehotná, potom viete, že postupne nedokážete zapnúť obľúbené nohavice a neoblečiete už ani tričko, v ktorom ste mali také pekné poprsie. To však nie je to jediné, čo sa počas tehotenstva zväčšuje. Mení sa aj veľkosť nohy. Je to spôsobené práve hromadením prebytočnej vody v nohách, hormonálnymi zmenami a v dôsledku toho, že ste trochu pribrali.

Foto: unsplash

Deti vedia plakať ešte kým sú v brušku. Táto schopnosť sa objavuje v 3. trimestri a je to len bežná reakcia na vibrácie a zvuky, ktoré bábätko počuje. Na ultrazvuku dnes už uvidíte aj to, ako vraští obočie, nos, ako dvíha obočie a aj to, ako rýchlo dýcha.

Foto: unsplash

Veľkým nepriateľom tehotných žien sú pigmentové škvrny. Najčastejšie sa objavujú v oblasti tváre a to na čele, nose, brade, lícach a okolo očí. Farba pigmentových škvŕn súvisí s tým, aký ste fototyp. Ak máte tmavšiu pokožku, škvrny budú svetlejšie a naopak.

Foto: unsplash

Odtlačky prstov by ste dieťatku vedeli zobrať už počas 10. až 19. týždňa, kedy sa mu na prštekoch vytvárajú. Akonáhle sú vytvorené, už sa počas života nezmenia.

Foto: unsplash

Dieťatku už v brušku tvoríte chute. Dokáže identifikovať chuť a vôňu, keďže živiny sú prepojené. Prechádzajú cez plodovú vodu a vytvárajú budúce chuťové preferencie.

Pozri aj: Toto sa stane s vašim telom, ak budete 20 minút denne cvičiť tento cvik. Funguje na 100% a má mnohé výhody pre zdravie aj postavu

adme.ru
Uložiť článok

Najnovšie články