Minister financií Igor Matovič (OĽANO) predstavil návrh zvýšenia platov lekárov v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Lekárom bez atestácie by sa mal koeficient minimálnej mzdy zvýšiť z 1,25 na 1,4-násobku priemernej mzdy, pri lekároch s atestáciou má zostať rovnaký, a to vo výške 2,3-násobku priemernej mzdy.
Pri oboch sa majú platy odvíjať aj od odpracovaných rokov. Po zmene by mal plat lekárov v priemere na budúci rok stúpnuť o 556 eur, teda o 16 %. Polepšiť si majú aj lekári bez atestácie, píše DenníkN. Štát bude garantovať, aby každý lekár dostal minimálne 1,6 násobok priemernej mzdy, ktorá sa v súčasnosti pohybuje okolo 1295 eur.
Šéf rezortu financií tiež poukázal na mzdový automat, podľa ktorého by sa v budúcom roku mali všetkým zdravotníkom zvýšiť platy o 6,88 percenta. „Priemerný plat lekára v ústavnej zdravotnej starostlivosti dosiahne 4000 eur v hrubom,“ povedal.
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) podotkol, že okrem zvýšenia miezd sa budú zaoberať aj ďalšími požiadavkami lekárskych odborárov. „Nie všetky kroky, ktoré treba urobiť, je možné urobiť skokovo. Na veľa veciach sa v súčasnosti pracuje. Môžem sľúbiť za seba a ministerstvo zdravotníctva, že tie kroky vykonáme čo najrýchlejšie,“ dodal.
Ministri predstavili i zvýšenie platov sestrám v nemocniciach. Koeficient minimálnej mzdy sestrám bez praxe by sa mal podľa návrhu zvýšiť z 0,89 na jedennásobok priemernej mzdy, pri sestrách so špecializáciou zase z 1,06 na 1,1-násobku priemernej mzdy. Platy sa majú odvíjať aj od odpracovaných rokov. Má to byť predmetom verejnej diskusie.
Prilepšia si aj záchranári
Pri oboch sa majú platy odvíjať aj od odpracovaných rokov. Ministri financií a zdravotníctva taktiež predstavil v piatok tiež návrh zvýšenia miezd zdravotníckych záchranárov. Koeficient minimálnej mzdy by sa im mal zvýšiť z 1,05 na 1,08-násobku priemernej mzdy.
Aj pri zvyšovaní základných platov záchranárov budú podľa ministra Lengvarského zohľadňované roky praxe. Priemerný nárast bude podľa jeho slov predstavovať 295 eur, čo predstavuje medziročne 23-percentný nárast.
„Plne si uvedomujeme dôležitosť zdravotníckych záchranných služieb na Slovensku. Sú to ľudia, ktorí prví vidia pacienta, prví idú na miesto nehody a urgentne musia riešiť pacientov v noci, v zlých podmienkach,“ vysvetlil minister zdravotníctva s tým, že ich koeficient tak bude vyšší ako v prípade zdravotných sestier.
Nahlásiť chybu v článku