Kostarika vedie boj proti plastovému odpadu, ktorý zaplavuje naše oceány a plní skládky. Krajina je pripravená stať sa prvou na svete, ktorá odstráni z obehu všetky výrobky z plastu na jedno použitie. Nie je to len zákaz plastových sáčkov alebo fliaš s vodou. Kostarika chce zakázať aj plastové vidličky, viečka a dokonca aj miešadlá kávy. Tento obdivuhodný cieľ plánujú dosiahnuť do roku 2021.
Plast je jedným z najzávažnejších problémov, ktorým čelí životné prostredie. V oceáne je obrovské množstvo plastových odpadkov, a pritom neustále objavujeme ďalšie. Takýmto štýlom by do roku 2050 mohlo byť v oceáne viac plastu než rýb. Obyvateľstvo Kostariky každý deň vyprodukuje 4 000 ton tuhého odpadu a 20 percent z neho sa nikdy nedostane k recyklačnému centru alebo skládke, ale skončí niekde v rieke, na pláži alebo v lese.
Kostarika berie ochranu životného prostredia vážne. Sú odhodlaní obnoviť svoje lesy a chrániť voľne žijúce zvieratá. Pre dosiahnutie cieľa, ktorým je zákaz plastov na jedno použitie, bude krajina využívať verejný aj súkromný sektor na splnenie piatich krokov. Krajina poskytne stimuly a vydá požiadavky pre dodávateľov, okrem investovania do výskumu a vývoja, a ďalších iniciatív, ktoré ju dostanú bližšie k splneniu cieľov. Taktiež nahradí produkty na jedno použitie inováciami, akými sú materiály na báze acetátu celulózy. Dúfajme, že si od Kostariky vezme príklad viacero krajín a podarí sa nám eliminovať všetok plast, ktorý končí v našej prírode.
Pozri aj: Príroda nám pomáha. Vedci objavili baktériu, ktorá požiera plast v oceánoch
startitup.sk,inhabitat.com
Nahlásiť chybu v článku