V južnej Kalifornii vyčíňa od piatku požiar, ktorému už padlo za obeť takmer 8300 hektárov lesných porastov. Keďže ohrozoval aj ľudské obydlia, úrady nariadili evakuáciu približne 8000 ľudí z asi 2600 domov, informovala v pondelok agentúra AFP.
Požiar nazvaný Apple Fire vypukol v piatok v blízkosti mesta San Bernardino. S plameňmi bojuje viac ako 1300 hasičov podporovaných vrtuľníkmi, hasičskými lietadlami a vozidlami.
Evakuovali tisíce obyvateľov
Hasičom sa podarilo v nedeľu večer opätovne získať kontrolu asi nad piatimi percentami požiaru, ktorý sa im predtým popoludní spod kontroly úplne vymkol. Severné a južné okraje požiaroviska sú v strmých a členitých stráňach a preto sú neprístupné pre hasičské vozidlá.
Viac ako 1300 hasičov bojuje v Kalifornii s lesným požiarom, pre ktorý museli evakuovať východne od Los Angeles približne 7800 obyvateľov. Do akcie sa zapojili aj helikoptéry a lietadlá určené na hasenie zo vzduchu.
K šíreniu ohňa, ktorý v blízkosti domov horel s veľkou intenzitou, prispieva aj hustá vegetácia, uviedol v piatok Fernando Herrera, kapitán hasičského zboru v okrese Riverside. Hasenie požiaru sťažuje i sucho a vysoké teploty. Pre silné zadymenie v oblasti vydali tamojšie úrady v nedeľu večer varovanie pred možným ohrozením zdravia splodinami horenia v ovzduší.
Správy o obetiach nateraz nie sú k dispozícii. Zatiaľ došlo len k materiálnym škodám na dvoch budovách a jednom rodinnom dome. Úrady začali vyšetrovanie príčin požiaru, keďže je predpoklad, že by mohlo ísť o trestný čin.
Požiare v Amazónii neskončili
Počet lesných požiarov v brazílskej Amazónii v júli vzrástol oproti minulému roku o 28%. Brazílsky Národný inštitút pre vesmírny výskum (INPE), ktorý je zodpovedný za monitorovanie krajiny, informoval, že minulý mesiac v Amazonskom pralese zaznamenal 6 803 požiarov. Vlani v rom istom čase to bolo 5 318.
Nárast znepokojuje environmentalistov, ktorí sa obávajú toho, čo by mohol priniesť august. Vtedy tradične v regióne začína sezóna požiarov. Odborníci sa boja, že by sa mohol zopakovať prudký nárast lesných požiarov, ako bol vlani, keď v auguste INPE zaznamenal 30 900 požiarov.
Hospodársky záujem stále prevažuje
Prudký nárast v počte požiarov nastal v čase domácich aj medzinárodných obáv nad výzvami prezidenta Jaira Bolsonara k vyčisteniu pôdy v Amazónii s cieľom stimulovať hospodársky rozvoj. Vláda 16. júla, reagujúc na obavy, nariadila štvormesačný zákaz pálenia v mokradiach Pantanal a Amazonskom pralese.
Bolsonaro tiež vydal v máji nariadenie, aby armáda koordinovala environmentálne úsilie v Amazónii. Odborníci však tvrdia, že čísla o požiaroch naznačujú, že vládna reakcia je neefektívna, a poukazujú tiež na možnosť, že tohtoročná suchá sezóna bude náchylná na požiare ešte viac ako minulý rok.
Trendy v Amazónii sú podľa odborníkov znepokojujúce na viacerých frontoch. Výskumník Carlos Nobre z Inštitútu pre pokročilé štúdia na Saopaulskej univerzite uviedol, že aj tento rok, v porovnaní s predošlými, bol do júla vysoký index odlesňovania. „Na základe údajov do konca júla môžeme skonštatovať, že účinnosť vládnych opatrení na zníženie požiarov a odlesňovania je nízka,“ uviedol.
Rekordné teploty a množstvo nových požiarov evidujú odborníci aj na Sibíri. Teploty na Sibíri dosiahli počas júna rekord. Výskumníci uviedli, že v niektorých oblastiach sa zvýšili aj o desať stupňov Celzia. Podľa vedcov viedlo teplo k lesným požiarom a bezprecedentnému uvoľneniu 59 miliónov ton oxidu uhličitého, čo je o 5 miliónov ton viac ako v júni minulého roka. Viac sa dočítate v našom článku.
Nahlásiť chybu v článku