Foto: Pixabay

Tento plán prináša spôsob, ako oddialiť rozpúšťanie sa ľadovcov a zastaviť tak nárast hladiny morí, ktorý môže mať devastujúce následky.

Pre stovky miliónov ľudí, ktorí žijú pozdĺž svetového pobrežia, predstavuje roztápanie sa ľadovcov a nárast hladiny morí a oceánov najhorší scenár, aký si vedia predstaviť. Tento šialený plán na podporu Antarktídy by však mohol pomôcť zachrániť svet.

Článok pokračuje pod videom ↓

Hladina morí rapídne stúpa a to predstavuje priam peklo pre mestá na pobreží, ako napríklad Miami, ktoré bojuje s vážnymi záplavami súvisiacimi s týmto problémom. A pobrežné mestá po celom svete čelia podobným hrozbám.

Ak by sa vrstvy ľadu nachádzajúce sa na Antarktíde či v Grónsku rozpustili, rýchlosť rastu hladiny mora by bola nezastaviteľná a za dôsledok by to malo zničenie množstva obydlí, nehnuteľností a infraštruktúry. Ak tomu však chceme zabrániť, budeme sa musieť pustiť do najväčšieho stavebného projektu v histórii.

foto: et.wikipedia.org (Ben Holt)

Bol by to spôsob prepracovania našej planéty, ktorý by mohol dať viac času na to, aby ľudstvo mohlo zvrátiť globálne otepľovanie a jeho dôsledky. Projekt sa však stále pohybuje len v teoretických rovinách. „Tento druh zásahu je v súčasnosti na pokraji ľudských schopností,“ tvrdí John Moore, jeden z dvoch autorov štúdie.

Na Antarktíde je dostatok ľadu na to, aby sa na celom svete zvýšila hladina morí takmer až o 60 metrov. V 20. storočí hladina morí po celom svete stúpla v priemere o 6 centimetrov, povedal Michael Oppenheimer, profesor z Princetonu.

Od polovice deväťdesiatych rokov minulého storočia miesta ako Miami, zaznamenali nárast hladiny mora až o 12 centimetrov. Na niektorých miestach je totiž tento nárast rýchlejší, ako na iných. Príčinou je gravitácia či pohyb oceánskych prúdov.

Foto: Pixabay

A čo ide v projekte ide? Podľa novej štúdie by sme sa mohli pokúsiť vybudovať nosné konštrukcie alebo dokonca steny pod vrstvami ľadovcov, ktoré by zabránili ich rozpadu alebo aspoň obmedzili prítok teplej vody zospodu. Wolovick a Moore skúmaniu tohoto projektu venovali niekoľko rokov a vo svojej novej štúdii vypočítali, že by to mohlo zabrániť roztopenia ľadovca Thwaites, kvôli ktorému hrozí zvýšenie hladiny morí až o tri metre.

Bol by to však najväčší inžiniersky projekt, aký sa na našej planéte uskutočnil. A aj keď by pomohol zmierniť niektoré následky globálneho otepľovania ako zvyšovanie hladiny morí, ostatným problémom súvisiacim so zmenou klímy, by to však nezabránilo.

A navyše, kým sa globálne otepľovanie úplne nezastaví, ľadovce sa budú roztápať ďalej aj napriek tomuto projektu. Preto by sme sa aj my mali snažiť urobiť aspoň malý krôčik pre to, aby naša planéta nemusela smerovať k svojmu zániku.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články