Vypnutie ilegálnych filesharingových služieb ako Verystream, OpenLoad, Rapidvideo či Streamango za hranicami spôsobilo nemalú ujmu aj česko-slovenským fanúšikom seriálov. Najznámejší web Topseriály musel z tohto dôvodu vypnúť svoje stránky a desiatky tisíc divákov zostalo z hodiny na hodinu bez svojich obľúbených seriálov. Dalo by sa očakávať, že mnohí po tomto kroku radšej prejdú z bezplatných služieb na platené streamovacie služby. No je tomu ale skutočne tak?
Samozrejme, tak veľký zásah po seriálových a filmových pirátoch mohol spôsobiť, že mnohí používatelia ilegálnych služieb sa radšej rozhodli predplatiť si niektorú zo streamovacích služieb. Či sa však naozaj počet predplatiteľov u nás známych služieb ako Netflix či HBO Go zvýšil, ukáže až dlhšie časové obdobie. Dosah to však podľa štatistík Netflixu a odpovedí, ktoré nám za česko-slovenskú mutáciu služby HBO Go poskytla Pavla Brožková, mohlo mať. Aj keď zrejme len veľmi minimálnu.
Počet predplatiteľov stúpa
Zrejme najbohatšiu knižnicu spomedzi na trhu aktuálne dostupných streamovacích služieb má bezpochýb Netflix. Tej počet predplatiteľov viac-menej rastie a podľa nedávno zverejnených informácií sa ich počet za posledný štvrťrok zvýšil o 6,77 milióna. Aktuálne by mal Netflix mať okolo 158,33 milióna predplatiteľov a čísla neustále rastú. To, o koľko sa počet predplatiteľov zvýšil v priebehu niekoľkých týždňov, je však zatiaľ neznáme a výsledky budú jasné až na konci tohto roka.
Na Slovensku si za Netflix podľa údajov webu Fontech platí zhruba 30-tisíc ľudí, čo taktiež nie je málo, no pre porovnanie s návštevnosťou webu Topseriály ide o pomerne mizivé číslo. Ilegálnu stránku totiž mesačne podľa údajov webu Similarweb navštívilo viac ako 25 600 000 užívateľov.
Za česko-slovenskú muátciu streamovacej služby HBO Go portálu Interez poskytla odpoveď Pavla Brožková, ktorá potvrdila, že záujem zo strany predplatiteľov sa zvýšil a neustále sa aj zvyšuje. A to aj napriek tomu, že na našom trhu došlo k zdraženiu mesačného predplatného zo 4,99 na sumu 5,99 eur a aj k skráteniu skúšobnej doby z 30 na 7 dní. Či sa to dá prirovnať k zásahu na pirátske služby, však spoločnosť HBO presne potvrdiť nevie.
„Vzhľadom na postupne sa rozbiehajúcu kampaň na novú špionážnu drámu Bez vedomia českej produkcie HBO, je celkom komplikované povedať, aký presný efekt malo vypnutie podobných stránok. Pravdou však je, že štartujúca kampaň na minisériu Bez vedomia, zmena ceny na 5,99 eur, skrátenie skúšobného obdobia a vypnutie spomínaných stránok sa prejavilo pozitívne a znateľne na počte nových predplatiteľov,“ povedala Brožková portálu Interez.
Pirátov sa zastaviť úplne nedá
Tak, ako každý vlastník autorských práv, aj spoločnosť HBO potvrdzuje, že svoj obsah na pirátskych weboch monitoruje a snaží sa ho v čo najväčšej možnej miere limitovať. Platí to aj v prípade českých filesharingových služieb, akou je napríklad aj Ulož.to.
„V drvivej väčšine prípadov nám po nahlásení vychádzajú v ústrety a súbory zmažú,“ vysvetľuje Brožková. „To sa, bohužiaľ, netýka práve streamovacích služieb podobného razenia. V týchto prípadoch býva a je takmer nemožné domôcť sa zmazania nahláseného videa,“ hovorí pričom ďalej vysvetľuje, že je to predovšetkým z dôvodu, že daný súbor je uložený v zahraničí a mimo Európy a jej platnej legislatívy.
„Pravdepodobne neexistuje spôsob, ako podobným prípadom zabraňovať. Je však na nás, aby sme boli potenciálnemu zákazníkovi čo najdostupnejší aj s kvalitnou a širokou ponukou titulov,“ hovorí Brožková.
Aj preto sa HBO Go pred dvomi rokmi rozhodlo spustiť priamy predaj svojej služby a zameralo sa oveľa viac na zahraničnú seriálovú tvorbu aj mimo produkcie samotného HBO. „V našej službe tak predplatitelia nájdu aj mnohé americké seriály z televízií ako sú Showtime, FX, Starz, USA Network či streamovacej služby Hulu,“ hovorí Brožková.
Riešenie v podobe „všetko na jednom mieste“?
Podobne proti pirátskemu obsahu bojujú aj ostatné streamovacie služby i producentské spoločnosti stojace za úspešnými seriálmi. Pirátstvo je totiž aj napriek cenovej dostupnosti pre bežného užívateľa výhodnejšou alternatívou, nakoľko na podobných weboch, akým boli napríklad Topseriály, nájde zadarmo takmer všetko to, za čo by inak musel platiť viacerým spoločnostiam.
Keď známy web na konci októbra jeho tvorcovia znenazdajky vypli, aj v diskusiách na fórach a sociálnych sieťach prevládal názor, že ľudia by boli ochotní za video obsah platiť. Podľa viacerých by však musela existovať jedna služba, ktorá by za malý poplatok poskytla prístup k pôvodnej tvorbe všetkých streamovacích služieb. To ale nie je možné zo žiadneho hľadiska, pretože takto trh nefunguje a nikdy fungovať nebude.
Trh sa ešte viac nasýti
No zatiaľ, čo mnohí veria, že raz sa podarí pirátsky obsah opäť nahodiť a dostupný bude stále zadarmo, vznikajú stále nové platené služby, ktoré trh ešte viac rozdeľujú. Len začiatkom novembra 2019 sa na trhu po celom svete (vrátane slovenského) objavila nová streamovacia platforma spoločnosti Apple. Tá ponúka originálnu tvorbu, ktorú časom rozšíri aj o zakúpené akvizície a s počiatočnými výsledkami je spokojná.
Tento týždeň na trh streamovacích služieb vstúpil aj Disney+, ktorý stavia na bohatej knižnici starých animovaných klasík i hraných rodinných filmov. Lákadlom je ponuka filmov zo sveta Marvel Cinematic Universe či Star Wars. Za prvé dni fungovania dosiahla nová streamovacia služba viac ako 10 miliónov predplatiteľov na území USA, Kanady a Holandska, čo nie je málo. V roku 2020 plánuje expandovať aj do zvyšných krajín Európy, slovenský či český trh je však zatiaľ otázny.
Svoju ponuku streamovacích služieb plánuje rozšíriť aj spoločnosť HBO. Tá v máji 2020 v USA spustí očakávané HBO Max, ktoré taktiež ponúkne lákavejší obsah pre predplatiteľov. Jej štart na Slovensku a v Česku, kde funguje HBO Go, je však taktiež otázny, čo potvrdila aj Brožková.
„Z informácií, ktoré boli uvedené minulý týždeň na tlačovej konferencii HBO Max, možno usudzovať, že sa bude rozširovať aj do zahraničia. Zároveň je ešte dosť skoro na to, aby sme vopred poznali pozíciu tejto služby medzi ostatnými produktmi českého a slovenského HBO,“ vysvetlila pre portál Interez.
Široká ponuka streamovacích služieb je síce pre trh dobrá, pretože si z nej každý môže vybrať to, čo mu najviac vyhovuje – po obsahovej i cenovej stránke. Na druhej strane ale môže práve presýtená ponuka spôsobiť v spotrebiteľoch nerozhodnosť, nakoľko neexistuje služba, ktorá by ponúkla tvorbu Netflixu či HBO na jednom mieste. Milovník seriálov sa tak radšej uspokojí aj s pirátskymi webmi, ktoré ponúkajú tvorbu viacerých producentov a navyše (prakticky) zadarmo.
Similarweb, Fontech, Živé.sk, Košice Dnes
Nahlásiť chybu v článku