Mnohé populárne filmy majú v sebe ukryté zaujímavé a špeciálne efekty, vďaka ktorým môžu robiť herci saltá, skákať z jednej budovy na druhú, či vyhýbať sa guľkám z pištole. Nie všetko čo vidíme v televízií alebo v kinách je aj reálne. Počítačová technika sa jednoducho postará o všetko. Týchto 11 populárnych filmov skrýva v sebe ukryté efekty, o ktorých ste možno ani netušili.
Krvavý Diamant, 2006
Zdá sa, že režisér filmu Krvavý Diamant nebol príliš nadšený z hereckého výkonu Jennifer Connelly. V scéne, kde telefonuje so svojím umierajúcim priateľom sa filmový štáb rozhodol, že jej pridá ďalšie slzy. Jennifer bola sama veľmi prekvapená, keď film videla v kinách.
Forrest Gump, 1994
Film Forrest Gump je plný skrytých vizuálnych efektov, ktoré ste si nemuseli vôbec všimnúť. Určite si mnohí z vás pamätajú scénu, kde Forrestovi padne pero. Vyzerá to veľmi reálne, no pravdou je, že to bola len grafická úprava. Ďalšou scénou je napríklad aj tá, keď Forrest hrá ping-pong. Hercovi stačilo len to, aby držal raketu a jemne ňou pohyboval. Loptičky tam boli pridané neskôr, počas post-produkcie.
Smrtonosná pasca 3, 1995
Jedna z najznámejších scén z filmu Smrtonosná pasca 3 bola tá, kde je Bruce Willis nahý a má na sebe len tabuľu s popisom „Nenávidím negrov“. Keďže v Amerike je vyslovovanie takýchto slov či viet zakázané, aby sa predišlo nebezpečenstvám, popis bol pridaný na tabuľu až neskôr. Aj keď film vyšiel, niektoré televízne stanice vysielali alternatívnu verziu, kde bolo napísané „Nenávidím všetkých“.
Čierna labuť, 2010
Vo filme Čierna labuť bolo použitých trochu viac trikov. Okrem tých, ktoré boli viditeľné vo forme halucinácií hlavnej postavy tu boli aj ďalšie. Snímka, v ktorej sa Natalie Portman mení na čiernu labuť a vyberie si z ramena čierne perie vyzerá veľmi skutočne, no všetko bolo pridané až neskôr v počítači. Režisér zmenil dokonca aj Natalie ruky, ktoré sa mu zdali príliš jemné. Graficky na ne pridal viac vrások, aby vyzerali, že sú to ruky zlej ženy.
Čistá duša, 2001
Pri niektorých scénach musia byť jednoducho použité určite grafické úpravy, pretože sú veľmi nebezpečné. Napríklad vo filme Čistá duša, kde Russell Crowe takmer utopil dieťa. Táto scéna sa natáčala oddelene. V jednej bola vaňa plná vody a v druhej dieťa v prázdnej vani. Výsledkom bola kombinácia veľmi realistickej scény.
Vlk z Wall Street, 2013
V tomto filme bolo použitých viacero filmových trikov, ktoré dopomohli tomu, aby vyzerali jednotlivé snímky luxusne a honosne. Bolo to napríklad vtedy, keď sa nakrúcalo luxusné sídlo, ktoré vlastnil Jordan Belfort, romantická svadba pri oceáne či úchvatné výhľady z móla. Na sklamanie mnohých, veľa z nich bolo vytvorených počítačovou grafikou. Slávna scéna, v ktorej sa nachádza lev mnohých fascinovala. Zviera bolo skutočné, no scény sa nakrúcali oddelene. Neskôr boli spojené v počítači.
Temné tiene, 2012
Tim Burton má niekedy veľmi zaujímavé nápady, ktoré by bez počítačovej techniky nešli vytvoriť. Práve vo filme Temné tiene použil štáb vizuálne efekty v každej scéne, kde sa nachádzala hlavná postava, ktorú stvárnil Johnny Depp.
Skrotená hora, 2005
Podľa režiséra filmu Skrotená hora bolo najťažšie nakrúcať scény s ovcami. Filmový štáb mal k dispozícií len 700 oviec, pričom v skutočnosti potrebovali 2500. Jediná možnosť, ako stádo zväčšiť boli rôzne filmové triky.
Birdman, 2014
Good news for all you collectors out there: Milan Records is releasing the acclaimed Birdman Movie soundtrack on double…
Posted by Birdman Movie on Mittwoch, 4. Februar 2015
Film Birdman spôsobil množstvo problémov a výziev pre celý filmový štáb. Bolo to kvôli tomu, že scény nasledujú jedna po druhej takmer bez prestávky. Toto všetko spôsobovalo problémy napríklad s osvetlením. Kamery sa totižto pohybovali príliš rýchlo. Riešením sa stali špeciálne počítačové masky, ktoré boli použité na korekciu zlých záberov.
Sociálna sieť, 2010
Len málo ľudí vie, že vo filme Sociálna sieť hral bratov Winklevossovcov jeden herec – Armie Hammer. Omnoho jednoduchšie by určite bolo, ak by si filmový štáb vybral reálne dvojčatá, no režisér trval na Hammerovi. Hlavný trik, ktorý sa postaral o to, aby mal herec dvojičku bola digitálna výmena tváre.
Kapitán Amerika: Prvý Avenger, 2011
Veľa práce mal filmový štáb aj s hercom Chrisom Evansom vo filme Kapitán Amerika. Chris hral postavu chudého Steva Rogersa. Spočiatku bolo použité dvojité telo, no nebolo to dostatočné, pretože nevedelo kopírovať presné pohyby herca. Neskôr sa rozhodol štáb používať technológie na „zmenšovanie“. Každá scéna bola nakrútená zo štyroch rôznych uhlov.
brightside.me
Nahlásiť chybu v článku