Pri nákupe potravín väčšinou veríme, že dostaneme to, za čo sme si zaplatili. Avšak niekedy to nemusí byť vôbec pravda. Žijeme v dobe, kedy mnohí výrobcovia v snahe prísť s čo najlepšou cenou a získať čo najväčší zisk, sa neštítia svoje výrobky falšovať. Ktoré výrobky sa falšujú najčastejšie? Prečítajte si článok a zistite tiež, ako sa predísť tomu, aby ste si kúpili „fejkovú“ potravinu.
Mletá káva
Mletá káva môže obsahovať mnohé prímesy, ako napríklad pražený jačmeň, pšenicu alebo sóju. Niektorí pofidérni výrobcovia dokonca používajú na pančovanie kávy aj drevené piliny. Aby ste predišli nákupu pančovanej kávy, najistejšia voľba je kúpa kvalitnej zrnkovej kávy, ktorú si sami pomeliete.
Olivový olej
V súčasnosti sa v ponuke obchodov nachádza mnoho olivových olejov. Pri kúpe olivového oleja sa vám ale môže stať, že ho výrobca napančoval s lacnejším, napríklad repkovým olejom. Voľte preto oleje s jasným pôvodom a označením na obale. Kvalitné olivové oleje sú vždy v tmavých sklenených fľašiach aby uchránili olej vo vnútri. Skutočné otestovanie kvality ale môžete urobiť doma a to tak, že trochu oleja dáte do chladničky a po nejakom čase ho skontrolujete. Pravý olivový olej pri nízkych teplotách tuhne.
Parmezán
Tento obľúbený taliansky syr patrí medzi najfalšovanejšie potraviny. Keďže zrecí proces syra prebieha dlhšiu dobu, jeho cena je prirodzene vyššia, čo láka podvodníkov. V zahraničí sa ukázalo, že niekedy v balení strúhaného parmezánu, bolo až 10% syra, nahradeného drevenými pilinami. Parmezán je tiež nahrádzaný zmesou iných lacných syrov.. Najistejšie je, kúpiť si celý kus parmezánu a ten si sami doma nastrúhajte.
100% ovocné šťavy
Tento trik využívajú výrobcovia radi. Kúpite si 100% ovocnú šťavu označenú ako šťavu z nejakého drahého ovocia – napríklad granátového jablka a to vo vás vyvoláva pocit, že tak pijete iba výlučne šťavu z tohto ovocia. No výrobcovia drahšie ovocné šťavy miešajú s lacnejšími šťavami, aby ušetrili. Je ale pravda, že mnohí výrobcovia to na obaloch uvádzajú, a tak pozorne čítajte zloženie. To, že je šťava vyrobená zo 100% ovocnej šťavy ale neznamená, že všetka šťava pochádza iba z jedného druhu ovocia.
Med
Falšovanie medu je dobre známe aj u nás. Najčastejšie sa med falšuje fruktózovým sirupom a dochucuje sa arómami. O kvalite medu sa presvedčíte tým, že po čase začne kryštalizovať. Predísť kúpe falošného medu je ale jednoduché. Kupujte slovenský med, najlepšie priamo od včelára. V obchodoch sa radšej vyhnite medom s nejasnou deklaráciou a označených ako zmesi medov z krajín EÚ a mimo krajín EÚ.
Rybie mäso
Aj tento segment je zasiahnutý falšovaním a to pomerne masívnym. Testy v zahraničí ukázali, že mnohé ryby sú nesprávne označené a predávané ako iný druh ryby. Najlepšou voľbou je tak kupovať celú rybu a tú v prípade, ak ide o veľký druh, môžete naporciovať a zamraziť.
Ryža
V poslednej dobe sa čoraz viac dostáva do popredia falošná ryža, o ktorej sme vám už priniesli článok. Takáto „fejková“ ryža je vyrábaná z plastu, niekedy s prímesou škrobu. Zrná falošnej ryže sú striekané arómou, aby oklamali spotrebiteľa. Falošnú ryžu spoznáte tak, že vo vode neklesá na dno a už aj pri krátkom pražení na panvici horí a smrdí ako plast. Predísť kúpe falošnej ryži môžete asi jedine tak, že sa spoľahnete na vyskúšané a osvedčené značky.
Aktualizácia 23.04.2017, 12:00 hod: Na základe ďalších zistení uvádzame, že kauza s plastovou ryžou nebola potvrdená a závery o tom, že je z plastu vznikli pravdepodobne kvôli jej veľmi mizernej kvalite zapríčinenej zlým skladovaním. Za uvedenie nesprávnych informácií sa ospravedlňujeme.
interez.sk (mmm), brightside.me
Nahlásiť chybu v článku