Možno budete potrebovať vystrihnúť alebo vybrať časť obrázka v rámci práce či školy, možno máte úžasný nápad na nové meme, či len chcete vytvoriť vtipný alebo originálny obrázok pre kamarátov, či pre vlastnú potrebu. Nech máte akúkoľvek motiváciu, schopnosť niečo vyrezať sa vám jednoducho zíde. Upravovanie fotiek však väčšine ľudí, ktorí sa tomuto nevenujú, príde ako španielska dedina. Niektoré tieto úkony sú však oveľa ľahšie, ako sa na prvý pohľad zdajú. Hlavne, keď narazíte na dobrý tutoriál.
YouTubeový kanál Tutvit pridal video, ktoré sa hĺbkovo venuje tejto problematike v najznámejšom programe na upravovanie fotiek a to v najnovšej verzii Adobe Photoshop. Aj keď spomínané video má dĺžku až tridsaťsedem minút, nemusíte sa tejto skutočnosti báť. Ani sekunda tohto času nevyšla nazmar, keďže okrem samotného jednoduchého vyrezávania je preplnené tipmi, trikmi a pokročilými technikami. Okrem toho, úkon vystrihovania je okrem menších zmien veľmi podobný proces vo väčšine programov na upravovanie fotografii.
Keďže video je veľmi dlhé a v anglickom jazyku, stručne si prejdeme tie najdôležitejšie veci. Každopádne sa video oplatí pozrieť, vzhľadom k tomu, že obsahuje veľké množstvo tipov a skratiek, ktoré vám zaručene uľahčia prácu.
Hlavnými princípmi vyrezávania sú nástroje na výber. Existujú viaceré nástroje na výber, ktoré si volíte podľa toho, čo idete vystrihovať. Nás však budú na začiatok zaujímať iba Quick Selection Tool a Lasso tool, ktoré nájdete v bočnej lište. Všetky z nich vám vytvoria prerušovanú čiaru okolo objektu, ktorý sa vyberie zo zvyšku obrázka. Rozdiel medzi týmito nástrojmi je, že rýchly výber vám popri jednoduchom obťahovaní danej sekcie analyzuje a upravuje čiaru podľa farebných odlišností, tak, aby sa obtiahol len požadovaný objekt. Laso to necháva oveľa viac na vás a je lepšie pre farebne komplexné, podobné, či rovnaké sekcie.
Laso má viacero typov. Kým pri normálnom obkresľujete objekt sami , napr. polygonálne laso vám kreslí čisto len rovné čiary, a preto sa hodí na vystrihovanie rovných čiar, ako napríklad budov. Na nasledujúcom obrázku máte vyznačené a popísané nástroje na výber, pre všetky techniky, ktoré budeme používať:
Podľa možností nástroja na výber, ktorý ste si zvolili, jednoducho obkreslíte objekt, ktorý chcete vyrezať a prakticky je hotovo. Nezabudnite si svoj výber pravdaže uložiť. Túto možnosť nájdete po pravom kliknutí na váš výber. Toto je úplný základ. Pravdaže, je jednoduchšie vyrezať červený štvorec z bieleho pozadia, ako napríklad ženu s kučeravými vlasmi. Práve na takejto žene je vo videu ilustrovaných hneď viacero možností na zahľadenie nedokonalého orezávania. Tou najľahšou je však „Select and Mask“, ktoré nájdete v hornej lište pod sekciou select. Z možných nástrojov tu použijete refined brush tool. Aj pri tomto, program pracuje za vás, analyzuje a mení farbu v priestoroch na ktoré kliknete, snažte sa však obťahovať váš výber čo najvernejšie.
Pokiaľ by sa vám však ani jedna z možností výberu nepozdávala, existuje aj Pen tool, čiže pero. Pero vám dovolí meniť uhol čiar medzi bodmi, ktoré ste vytvorili. Preto sa hodí predovšetkým na okrúhle línie. Pri obtiahnutí perom to však nekončí, v lište na pravo sa prepnete do sekcie paths, pravým tlačidlom na myši kliknete na konkrétnu path a zvolíte „make section“.
Medzi jednoduché formy vyrezávania sa ešte dá zaradiť aj vyrezávanie podľa farebného spektra. Na hornej lište v select si vyberiete Color range. Otvorí sa okno, v ktorom si môžete vybrať farby, ktoré vám počítač automaticky vyberie, poprípade pipetou zakliknete farbu výberu sami. Okrem toho si môžete nastaviť fuzzines, ktoré determinuje, akú škálu odtieňov bude pri výbere brať do úvahy.
Nakoniec jednu komplikovanejšiu operáciu. Pri obrázkoch, ktoré by trvalo „veky“ označiť manuálne, môžete použiť „Calculations“. V hornej lište si otvoríte Image a tam si vyberiete akciu s týmto menom. Tu sa musíte pohrať s nastaveniami tak, aby ste získali čo najväčší kontrast. Ako Result tejto kalkulácie nastavíte New Channel. Následne označíte svoj nový kanál a na hornej lište, v select kliknete na load selection a v okienku vyberiete svoj nový kanál. Uistite sa, že ako akciu, čo sa sním má stať, je zaškrtnuté make selection.
Nie vždy však výrez perfektne sedí na svoje nové miesto. Po tom, ako si označíte príslušnú vrstvu, si tieto akcie nájdete nasledovne: Na hornej lište otvoríte Layer a v ňom Matting. Časť Matting obsahuje viacero možností ako napr. Color Decontamination, pri ktorej po kliknutí vyskočí okno, kde si podľa chuti nastavíte farebný prechod medzi pôvodnou a vami vloženou vrstvou.
No a čo teraz? Možnosti s vyrezanou časťou sú ozaj rôznorodé. Môžete zmeniť farbu, veľkosť, premiestňovať obrázok, preniesť ho do úplne iného obrázka, duplikovať vybranú sekciu a rôzne iné veci. Môžete sa so svojim obrázkom jednoducho vyhrať do sýtosti. Na záver teda spomínané video od Tutvid, ktoré obsahuje ešte viac hĺbkovo vysvetlených metód na vyrezávanie a zahladzovanie nedokonalostí výrezu.
Pozri aj: Na čo slúži tlačidlo „Win“ na klávesnici? Odteraz ho budete používať stále
interez.sk (Mária S.), boredpanda.com
Nahlásiť chybu v článku