V roku 1970 bol v Amerike a neskôr aj u nás vytvorený zoznam látok, ktoré sú považované za ilegálne. Látky sú roztriedené do rôznych kategórií a nájdete tam napríklad nikotín, kokaín, amfetamín, ale aj peyote. Aj keď u nás sa s touto látkou stretnete len výnimočne, v Amerike je jej výskyt bežnejší a napriek tomu, že ide o ilegálnu látku, v zákonoch sa predsa len našla diera.
Spomínaný kmeň Navahov totiž využíva peyote počas náboženských rituálov a zákon taktiež povoľuje výnimku, pokiaľ by chcel niekto látku využiť na výskumné účely. Rekreačné užívanie drogy je však stále prísne zakázané.
Dnes už má istú skúsenosť s rekreačnými drogami takmer každý, vzhľadom na to, že za drogu sa považuje napríklad aj nikotín. Peyote však patrí medzi látky, s ktorými má skúsenosti len veľmi málo ľudí, a to nie len preto, lebo je to ilegálne ale aj preto, lebo rastlina je čoraz vzácnejšia. Oficiálny názov rastliny je Lofofora wiliamsova a rastie len na niekoľkých územiach v severnej časti Mexika a na juhu Texasu. Rastlina rastie pod zemou a na povrchu vidno len hornú časť kaktusu.
Aktívnou látkou tejto rastliny je meskalín, ktorý okrem iného nájdete aj v tzv. „magických hubách“. Odborníci odhadujú, že dávka 400 miligramov peyote s trojpercentným obsahom meskalínu, dokáže človeku spôsobiť halucinácie na 8 až 12 hodín. Ak sa niekto rozhodne rastlinu skonzumovať, štruktúrou údajne pripomína zelenú papriku, chutí však mimoriadne trpko a v ústach zanecháva nepríjemný pocit sucha. Ďalším nepríjemným vedľajším účinkom je úzkosť a neschopnosť sústrediť sa.
Peyote využívajú už celé stáročia Navahovia ako súčasť náboženských rituálov. Užitie látky by malo u jedinca vyvolať pocit zvýšeného vedomia. Človek si tak lepšie uvedomuje to, čo ho práve obklopuje a emócie, ktoré práve v danom momente prežíva. Výskumník menom Halpert strávil skúmaním účinkov peyote päť rokov a na vlastné oči videl, ako droga znásobila náboženské prežívanie.
Zaujímavé je, že zrejme vplyvom užívania peyote, oveľa menej domorodých kmeňov holduje alkoholu a iným návykovým látkam. Navahovia trvajú na tom, že peyote ich udržiava triezvych, zdravých a pri sile. Halpert vďaka tomuto pozorovaniu došiel k záveru, že peyote by našlo svoje široké využitie v medicíne a aj v terapii.
Aký je váš názor na látky, ktoré majú potenciálne pozitívne účinky a predsa sú nelegálne?
Pozri aj: Ako dlho ostanú nelegálne drogy v ľudskom tele? Toto by ste mali určite vedieť
all-that-is-interesting, drogy.sk
Nahlásiť chybu v článku