Foto: TASR/Jakub Kotian

Slová Matoviča odsúdili vedci ale aj jeho koaliční partneri.

Konzílium odborníkov vážne znepokojili vyjadrenia, ktoré osočujú a znevažujú prácu niektorých štátnych a vedeckých inštitúcií. „Hanlivé vyjadrenia presahujú hranicu tolerancie, ktorá sa v slušnej spoločnosti akceptuje ako norma správania,“ upozornilo konzílium v súvislosti s výrokmi expremiéra Igora Matoviča vyslovenými v kauze verifikácie ruskej vakcíny Sputnik V.

Článok pokračuje pod videom ↓

Odborná rada upozornila, že podobné výroky znižujú dôveryhodnosť vedeckých a odborných inštitúcií na domácej i medzinárodnej pôde. „Pritom sú to práve ony, ktoré sa dlhodobo snažia navrhovať dôkazmi a skúsenosťami podložené apolitické riešenia a komunikovať na úrovni,“ dodáva konzílium.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Práve dobre zvolenú, nenásilnú a neútočnú komunikáciu považuje konzílium za kľúčovú pre udržanie motivácie ľudí dodržiavať odporúčania i pre vnímanie toho, že pandémia je koordinovaná nielen politickým, ale najmä odborným prístupom. „Pandémia je dlhotrvajúcou krízou, jej skoré zvládnutie si vyžaduje vzájomnú úctu, rešpekt a konštruktívnu spoluprácu,“ zdôrazňujú odborníci.

Petícia pre premiéra Hegera

Petíciu určenú pre premiéra Eduarda Hegera už podpísalo viac ako 18-tisíc ľudí a toto číslo každou hodinou rastie. Ide o petíciu k verejnému odsúdeniu nenávistných prejavov a iniciovaniu prešetrenia vyhrážok voči pracovníkom a pracovníčkam ŠÚKL a Biomedicínskeho centra SAV. Celé jej znenie aj možnosť podpisu nájdete na tomto odkaze. ŠÚKL aj Biomedicínske centrum SAV dnes navštívi prezidentka Zuzana Čaputová, aby im vyjadrila podporu. Zverejnená je na portáli Moja petícia, ktorý spravuje občianske združenie Via Iuris.

Dôvera občanov v štátne inštitúcie a prácu expertov je krehká, vyhrážky pracovníkom a pracovníčkam ŠÚKL a Biomedicínskeho centra SAV sú priamym dôsledkom toho, ako verejní činitelia dlhodobo s verejnosťou komunikujú. Je neprípustné, aby sme tolerovali takýto spôsob komunikácie, ktorý šíri napätie a rozdeľuje spoločnosť,“ píše sa v petícii.

Autori petície zároveň žiadajú, aby boli zverejnené okolnosti a zmluvné záväzky pre nákup a testovanie vakcíny Sputnik V. Chcú tým dosiahnuť zabráneniu ďalších útokov na pracovníkov ŠÚKL a BMC SAV.

Matovič zaútočil na vedcov

Súčasný minister financií a bývalý predseda vlády Matovič v súvislosti s rokovaním o Sputniku V naznačil, že slovenské inštitúcie – Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) i Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) svojím postupom zapríčinili hnev ruskej strany, ktorá chce zakúpené vakcíny vrátiť. Matovič povedal, že Rusi sa cítia byť mimoriadne poškodení tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zveril posúdenie vakcíny Sputnik V neregistrovanému laboratóriu, ktorého výsledky narušili reputáciu vakcíny po celom svete.

Foto: TASR

ŠÚKL deklaroval, že nebol nikým zodpovedným za dovoz vakcíny Sputnik V upozornený na to, že by malo testovanie v SAV údajne porušovať utajenú zmluvu s ruským výrobcom. BMC SAV uviedlo, že realizovalo skúšky vakcíny Sputnik V na základe písomnej žiadosti bývalého ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

Vedecký riaditeľ Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) Juraj Kopáček žiada ministra financií Matoviča o verejné ospravedlnenie za poškodenie mena BMC SAV a poníženie práce vedcov, a to mimoriadne nevhodným spôsobom.
Vedcov a štátnych inštitúcií sa zastal aj hlavný hygienik SR Ján Mikas. Aj on považuje Matovičove vyjadrenia za neadekvátne. V rozhovore pre denník SME vyjadril presvedčenie, že ŠÚKL postupoval správne a urobil v rámci svojich kompetencií a možností maximum.

Uložiť článok

Najnovšie články