Foto: Sean Aranda [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Rob Greenfield je známy aktivista, ktorý poukazuje na najcitlivejšie stránky konzumného sveta.

Rob Greenfield je Američan a jazdí prevažne stopom. Je to jeden z jeho spôsobov, ako obmedziť uhlíkovú stopu. Jeho ďalší spôsob je trochu radikálnejší: už celý rok nedal za potravu ani cent. Jedol len to, čo si sám vypestoval na svojej záhradke, čo vylovil z vody alebo čo zozbieral na okraji ciest. Ale áno, mŕtve zvieratá, ktoré našiel pri diaľnici, boli tiež pre tohto tridsaťtriročného aktivistu dobrou voľbou, napísala agentúra AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Svoj pokus ukončil teraz v novembri. V podstate žil len z toho, čo mohol nájsť v prírode. Či skôr v meste Orlando, metropole parkov a atrakcií, kde žije 2,5 milióna obyvateľov. Greenfield si ho zvolil pre jeho tropické podnebie.

„Tento rok som vypestoval alebo zožal 100 % toho, čo som zjedol: žiadna reštaurácia, žiadny supermarket, žiadne pivo pri bare. Príroda je mojou záhradou, mojím zdrojom potravy aj lekárňou,“ hovorí Greenfield. „Chcem ľudí inšpirovať,“ dodáva Američan, ktorý zdokumentoval celý svoj pokus na videách umiestnených na serveri YouTube.

„Chcem, aby zmenili stravovacie návyky, aby si pestovali vlastnú potravu, aby podporovali miestnych poľnohospodárov a jedli spôsobom, ktorý je najlepší pre našu planétu, naše spoločenstvo aj pre nás samých,“ tvrdí.

Celý rok chodil naboso a býval v malom domčeku so záhradou, ktorého majiteľ mu umožnil, aby tam svoj pokus doviedol do úspešného konca. Domček so záhradou sa zmenil v mestskú farmu, kde rastie papája, banány, sladké zemiaky, uhorky a baklažány. Rob si tam postavil kuchyňu pod šírym nebom, kde konzervoval med od svojich štyroch včelstiev.

Pokiaľ ide o toaletu, používal namiesto toaletného papiera zamatové listy jednej rastliny. „Je to oveľa jemnejšie ako to, čo kúpite v obchode,“ uisťuje.

Počas rozhovoru pre AFP ochutnáva jelenie mäso dochutené cesnakom, korením, koriandrom a anízom a varené v kokosovom mlieku. Zviera našiel na ceste vo Wisconsine, kde trávil dovolenku. Svoj pokrm zakončuje listami moringy, ktoré majú viaceré liečebné účinky.

Soľ získava z morskej vody. „Naplním hrniec alebo karafu, potom to dám na varič, aby sa voda uvarila a odparovala. Vznikne tak dobrá soľ,“ vysvetľuje. Pre jednoduchý život sa rozhodol v roku 2011. Predtým žil skôr ako klasický Američan s cieľom stať sa v tridsiatich milionárom. V roku 2014 rozpustil svoj marketingový podnik.

V roku 2016 sa preslávil šokujúcim projektom: kráčal cez New York a niesol si so sebou všetky odpadky, ktoré vyprodukoval, aby Američanov upozornil na množstvo odpadu, ktorý vytvárajú. Stále chcel burcovať ľudí, aby žili tak, že nebudú škodiť životnému prostrediu. Nevedel, čo má robiť, ale rozhodne si prial cestovať po svete.

Dnes žije len z toho, čo mu vynášajú jeho knihy alebo prednášky. Často sa však zúčastňuje rôznych akcií bez nároku na honorár. Tento rok si zarobil 9760 dolárov, vlani 8000 dolárov, pričom v Spojených štátoch je hranica chudoby stanovený príjmom 13.000 dolárov ročne.

Greenfield hovorí, že väčšinu z toho, čo si zarobí, venuje mimovládnym organizáciám, pretože si neželá, aby sa vďaka svojej popularite stal bohatým. „Vymyslel som systém, ako to urobiť, aby som nikdy nestratil svoje dobré zámery. Verím v skromný život a nemyslím si, že by bolo možné žiť skromne s veľkými peniazmi,“ hovorí.

Uložiť článok

Najnovšie články