Foto: Jay Huang (flickr.com)

Blíži sa najočakávanejšia astronomická udalosť roka.

Prichádza pravidelne v prvej polovici augusta. Maximum meteorického roja Perzeidy patrí medzi najočakávanejšie a najobľúbenejšie astronomické udalosti roka, a to najmä pre príjemné letné teploty a vysokú výdatnosť. Bežne môžeme počas maxima pozorovať na nočnej oblohe viac ako 100 meteorov za hodinu. Ako to bude tento rok?

Článok pokračuje pod videom ↓

Perzeidy ste nad svojimi hlavami mohli spozorovať už od polovice júla. Svoje maximum však meteorický roj dosiahne okolo 12. augusta, čo tento rok vychádza na nedeľu. Vtedy nočnú oblohu pretne viac ako 100 meteorov za hodinu. Voľným okom budete môcť pritom spozorovať takmer polovicu, teda pravdepodobne až 40 meterov za hodinu. Pre príjemnú letnú noc a svoju výdatnosť sú Perzeidy vrcholom astronomickej sezóny.

perseid meteors shower

Padajúce meteory hľadajte na nočnej oblohe vylietavať zo súhvezdia Perzea, podľa ktorého sa meteorický roj aj nazýva. V minulosti však ľudia túto astronomickú udalosť nazývali i Slzy svätého Vavrinca. Katolíci totiž dlho verili, že padajúce meteory symbolizujú slzy mučeníka – svätého Vavrinca, ktorý bol 10. augusta 258 upálený na hranici v Ríme. Dnes však už vieme, že zdrojom Perzeíd je periodická kométa Swift-Tuttle.

perseid meteor shower

Pozorovanie najočakávanejšej astronomickej udalosti roka môžu pokaziť tri veci, a to počasie, Mesiac a svetelný smog. Odhadovať počasie je ešte priskoro a svetelnému smogu musí ujsť každý sám. Tohtoročným Perzeidom však bude výnimočne priať Mesiac, ktorý sa 12. augusta bude nachádzať jeden deň po nove. Nočnú oblohu tak svit Mesiaca nenaruší a viditeľné by tak mohli byť aj slabšie meteory. Padajúce hviezdy budete môcť pozorovať s najväčšou výdatnosťou v nedeľu od 20:30 počas celej noci, až do pondelka rána.

Niekoľko tipov na sledovanie astronomických udalosti, nájdete v týchto článkoch:

A aké astronomické udalosti nás čakajú v druhej polovici roka? Pozrite si naše video, ktoré zachytáva prehľad najzaujímavejších periodických astronomických udalostí v roku 2017, ktoré teda platia aj pre rok 2018.

wikipedia.org, astro.sk
Uložiť článok

Najnovšie články