Juhoamerická krajina, známa najmä archeologickou lokalitou Machu Picchu, má aj ďalší významný symbol. Je to korytnačka druhu Taricaya, ktorá je pôvodným druhom peruánskych vôd. Keďže jej populácia neustále klesá, rôzne ochranárske organizácie v spolupráci s peruánskou vládou robia všetko preto, aby sa pokles zastavil alebo aspoň znížil. A výsledok ich snahy vrcholí teraz, keď do voľnej prírody vypúšťajú vyše 500-tisíc malých korytnačiek.
Ochranári po celom svete sa tešia. Do vôd v Peru sa pomaly ale isto vracia populácia týchto žlto-bodkovaných korytnačiek. Ich vypúšťanie prebieha v troch veľkých etapách, pričom posledná etapa prebehne v polovici novembra.
Korytnačky druhu Taricaya sú zraniteľné a citlivé, no ochranári aj tak dúfajú, že sa im bude dariť a mnohé z nich prežijú. Korytnačie vajcia v priebehu leta nazbierali desiatky dobrovoľníkov a pracovníkov peruánskej ochrany prírody. Potom ich zhromaždili v inkubátoroch, v bezpečí pred vtákmi a inými predátormi, ktorí si na korytnačích vajciach s radosťou pochutnajú.
V priebehu 70 dní sa v inkubátore postupne začali liahnuť malé korytnačky, ktoré sa vo voľnej prírode zvyknú dožívať 7 a viac rokov. Keď už boli trochu väčšie, boli pripravené na vypustenie do voľnej prírody.
Ochranári veria, že sa im bude dariť, a že budú udržiavať stabilnú populáciu v peuránskych vodách.
interez.sk (Matej Mensatoris), treehugger.com
Nahlásiť chybu v článku