Prekvapivo medzi tými, ktorí sa rozhodli odporovať Trumpovi v otázke klimatických zmien, sa nachádza aj americká armáda. Práve vojaci veľmi dobre na vlastnej koži chápu, aké ťažké je ubrániť túto krajinu v boji so stále desivejšími prírodnými katastrofami. Preto sa rozhodli pokračovať v prípravách obrany, aj napriek vládnym zákazom a keď to nevyšlo, tak sa nevzdali a našli si spôsob, ako to celé obísť.
Ešte počas Obamovej vlády zostrojil Pentagon plán boja proti klimatickým zmenám. V marci však prezident Trump zrušil všetky Obamom iniciované federálne programy týkajúce sa klimatických zmien. Medzi nimi bol aj tento, čím sa dá povedať, že vlastne nariadil Pentagonu, aby sa prestal pripravovať na klimatické zmeny. Našťastie sa ho však rozhodli ignorovať, pretože Pentagonu tento program dáva zmysel ako po vojenskej, tak aj po vedeckej stránke.
V roku 2014 Department of Defense (DoD) vydalo plán, ktorý nazýva „automapa klimatických zmien“. Ide o dokument, ktorý vysvetľuje ako sa potrebuje armáda pripraviť na potenciálne prírodné katastrofy. Tento dokument však zahŕňa aj možnosti pomoci americkej verejnosti. Ako sa píše v samotnom dokumente: „Armáda môže byť častejšie privolávaná, aby napomáhala civilným jednotkám pri boji s častejšími či silnejšími prírodnými katastrofami.“
Na základe tejto mapy vydalo DoD v januári 2016 smernicu s názvom „Pružnosť a adaptácia na klimatické zmeny“. Mapa sa začala využívať a klimatické zmeny boli oficiálne vyhlásene za hrozbu národnej bezpečnosti. Trump však vydal rozkaz na to, aby bola táto mapa zrušená a momentálne sa vláda dohaduje, či zrušiť aj vydanú smernicu. Pentagon však našiel cestu, ako to obísť a to tak, že sa rozhodli zmeniť štýl komunikácie, aby sa viac pripodobňoval Trumpovej vláde.
Minister obrany, James Mattis, už dávnejšie uznal, že klimatické zmeny sú skutočný problém. Dával ši však veľký pozor na svoj výber slov. Absolútne vynechal zmienky o tom, že sú do veľkej miery produktom ľudskej aktivity. Toto je jedna z kľúčových vecí, ktoré Trumpova vláda popiera, ale predsa len aspoň uznal, že tieto zmeny sú skutočným problémom.
Takéto frázovanie teda začne používať aj Pentagon. Nie je to ideálne a dosť im to kradne slobodu vyjadrovania, ale naopak im to ponúka priestor na reálne zjednávanie s vládou a predovšetkým možnosti ďalej pokračovať v príprave na klimatické zmeny. Takže čo teraz na oko robia je to, že sa pripravujú na „prírodné katastrofy“ a pre istotu vôbec neadresujú fakt, že ľudská aktivita je ich katalyzátorom.
Pozri aj: Koľkí ste v poradí? Táto zaujímavá kalkulačka vám pomôže vypočítať, koľký obyvateľ tejto Zeme ste
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku