Peter Pellegrini bol do funkcie prezidenta inaugurovaný 15. júna 2024. Ešte 1. júna sa vzdal funkcie predsedu strany Hlas-SD a ukončil aj svoje členstvo v strane. Novým šéfom strany sa stal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Pod jeho vedením Pellegrinimu Hlas-SD vytvoril funkciu „zakladajúceho predsedu“, ktorá bola zapísaná aj do straníckych stanov.
Kým doteraz nebolo jasné, čo táto nová prezidentova pozícia znamená, Hlas-SD už má celé znenie stanov na svojej webovej stránke, upozornil denník SME.
Neštandardná úprava na mieru
Nové stanovy mali byť schválené Snemom strany v Košiciach, a to 1. júna 2024, teda v deň, keď sa Pellegrini svojej pozície v Hlase-SD vzdal. Novú funkciu určuje Článok 7.
„Zakladajúci predseda je mimoriadna funkcia v strane, udelená osobe s osobitnými zásluhami o rozvoj strany. Funkciu zakladajúceho predsedu vykonáva osoba, ktorá bola ako prvá zvolená do funkcie predsedu strany po vzniku strany,“ píše sa v stanovách. Znamená to, že funkcia patrí prezidentovi Petrovi Pellegrinimu.
Ďalej určujú, že zakladajúci predseda nemusí byť členom strany. Jeho funkcia je však nezlučiteľná s funkciou predsedu a podpredsedu strany. Zakladajúcim predsedom osoba prestáva byť v momente zvolenia do pozície predsedu alebo podpredsedu.
Zakladajúci predseda má právo:
- zúčastňovať sa zasadnutiach všetkých orgánov strany s poradným hlasom;
- mať udelené slovo na zasadnutí orgánu strany, pokiaľ o to požiada;
- reprezentovať stranu na významných podujatiach, a to i v zahraničí a na medzinárodných fórach;
- vyjadriť stanovisko na zasadnutí Predsedníctva strany k rozhodnutiam Predsedníctva strany podľa časti III, článku 5, odseku 8, písmen b), d) a e); podrobnosti upraví rokovací poriadok Predsedníctva strany.
Ako upozorňuje denník SME, ústava ani zákony síce úradujúcemu prezidentovi nezakazujú členstvo v politickej strane, avšak doterajší prezidenti sa členstva v politických stranách zriekli a snažili sa aspoň pôsobiť nadstranícky. Pellegrini pri inauguračnom prejave uviedol, že chce byť prezidentom všetkých, i tých, ktorí volili niekoho iného.
Slovensko doteraz nemalo prezidenta, ktorému by niektorá politická strana oficiálne umožnila ovplyvňovať rozhodnutia predsedníctva, zúčastňovať sa na zasadnutiach všetkých orgánov strany alebo zastupovať a obhajovať jej kroky či záujmy na zahraničných cestách a medzinárodných fórach.
Nahlásiť chybu v článku