Slovensko je zástancom hľadania riešenia trvalo udržateľného mieru na Ukrajine, nielen dočasného. Uviedol to prezident Peter Pellegrini, ktorý dnes v Prezidentskom paláci prijal generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho.
Ako Pellegrini v úvode uviedol, Slovensko je a bude zodpovedným členským štátom NATO a nemá nijaký záujem meniť svoje medzinárodné ukotvenie. Prezident podotkol, že sa geopolitická bezpečnostná situácia dynamicky mení.
Členské štáty ba mali aktívne konať
„Našou reakciou, minimálne v Európe, nemá byť nejaké lamentovanie alebo sťažovanie sa. Ale my, členské krajiny NATO a EÚ musíme aktívne konať. Prichádzať s vlastnými postojmi a návrhmi na riešenie situácie a nie sa sťažovať, či niekde sme, alebo nie sme za stolom, alebo či budeme, alebo nebudeme spolurozhodovať o budúcnosti aj nášho suseda,“ vyhlásil Pellegrini.
Pellegrini uviedol, že s Ruttem diskutovali aj o otázke potreby zvýšených výdavkov na obranu. „Treba si priznať, a priznáva to aj SR, že sme naše ozbrojené sily budovali do mierových časov. Že sme ich budovali spôsobom, ako keby už nikdy žiadna vojna na našom kontinente nemala byť. A tak, žiaľ, dnes vyzerá aj kondícia a stav ozbrojených síl európskych krajín. Vojna nám v plnej nahote ukázala, že naše ozbrojené sily na európskom kontinente nie sú vôbec pripravené čeliť prípadnej hrozbe,“ uviedol
Slovensko musí byť schopné odvrátiť hrozbu
Pellegrini a uznal, že je preto namieste otázka o potrebe navýšenia zdrojov financovanie na vyzbrojenie armád krajín NATO. Prezident doplnil, že síce platí, že v prípade napadnutia členskej krajiny NATO prídu ostatné krajiny na pomoc, no pripomenul, že členské štáty majú byť schopné najprv vlastnými kapacitami odvrátiť hrozbu.
Preto je podľa Pellegriniho dôležité, aby malo Slovensko ozbrojené sily, ktoré sú schopné zabrániť akémukoľvek tlaku. Pre Slovensko bude podľa slov prezidenta dôležité, aké tempo bude navrhovať NATO, ak ide o navýšenie výdavkov na obranu, a aký tlak to bude vytvárať na financie Slovenska.
Dôležitá bude podľa neho aj otázka, čo sa bude a nebude započítavať do výdavkov na obranu. Pokiaľ ide o vojnový konflikt na Ukrajine, prezident Pellegrini pripomenul, že Slovensko je zástancom riešenia trvalo udržateľného mieru.
Ukrajina by podľa Pellegriniho mala byť súčaťou rokovaní
„Nie je v záujme SR dosiahnuť prímerie na určitý čas, aby sa preskupili zdroje, aby sa krajiny pozviechali, a potom aby sme o niekoľko rokov boli svedkami vojenského konfliktu,“ uviedol prezident a súčasne uviedol, že je podľa neho predčasné hovoriť o tom, že nejaké armády európskych krajín budú umiestnené na Ukrajine.
Trvalo udržateľný mier na Ukrajine nebude podľa prezidenta SR Petra Pellegriniho možný bez istých bezpečnostných garancií, za ktoré bude zodpovedať aj Európska únia (EÚ). Je presvedčený, že by mala byť za rokovacím stolom so sebavedomým správaním a vlastnými návrhmi, ako prispieť k udržateľnosti mieru a zabráneniu ďalšiemu konfliktu.
EÚ by sa podľa neho mala dožadovať miesta pri mierových rokovaniach vlastnou iniciatívou. Hlava štátu to uviedla po stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem. „Nie je v záujme SR dosiahnuť prímerie na určitý čas a potom, aby sme o pár rokov boli svedkami pokračovania vojenského konfliktu,“ povedala hlava štátu.
Únia má svoju účasť v rokovaniach iniciovať
Považuje za predčasné hovoriť o tom, aby armády či vojaci iných krajín išli na Ukrajinu. „Nie sú dohodnuté podmienky mieru, nevieme, ako majú vyzerať garancie udržateľnosti,“ podotkol Pellegrini. Z pohľadu Slovenska je logické, že o mieri na Ukrajine začali rokovať dve svetové veľmoci – USA a Rusko, ktoré majú silu. Súčasťou rokovania však musí byť aj Ukrajina, tvrdí prezident SR.
„Som presvedčený, že sebavedomým správaním EÚ s vlastnými návrhmi, ako prispieť k udržateľnosti mieru a zabráneniu ďalšieho vojnového konfliktu, musí byť za rokovacím stolom aj EÚ,“ povedal s tým, že Únia nemá čakať, či ju niekto za rokovací stôl pozve, ale má svoju účasť sama iniciovať. „Ak tak nebude konať a lídri EÚ nebudú schopní prezentovať nejaký postoj Európy, tak budeme svedkami toho, že sa mier dohodne bez nás,“ dodal.
„Samozrejme, že súčasťou týchto diskusií musí byť Ukrajina ako krajina, ktorej sa vojnový konflikt týka. Ale som presvedčený, že sebavedomým správaním EÚ, s vlastnými návrhmi, ako prispieť k udržateľnosti mieru a zabráneniu ďalšieho vojnového konfliktu, musí byť za rokovacím stolom aj EÚ. Ale nie formou čakania, či ju niekto pozve, ale svojou vlastnou iniciatívou,“ vyhlásil prezident Pellegrini s tým, že ak tak EÚ konať nebude, mier sa dohodne bez EÚ.
Rutte s Pellegrinim súhlasil
Rutte taktiež súhlasí s tým, aby EÚ bojovala za svoje miesto pri rokovacom stole vo veci mieru na Ukrajine. Apeluje aj na zapojenie sa do mierovej iniciatívy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Považuje za dôležité, aby štáty rokovali aj o tom, ako dať bezpečnostné garancie Ukrajine po mierovej dohode.
Pellegrini sa takisto vyjadril k neoficiálnym samitom predstaviteľov štátov Únie, ktoré sú reakciou na rokovania USA a Ruska o Ukrajine. „Nemyslím si, že to bolo úplne šťastné, pretože to neukázalo jednotu Európskej únie. Práve naopak, opäť to ukázalo roztrieštenosť EÚ a tak bude Európa v rámci veľkých geopolitických hráčov aj braná. O toto mám obavy,“ skonštatoval prezident.
Nahlásiť chybu v článku