Slová sú všade okolo nás. V médiách, školách aj popri cestách. Vyskočia na vás aj z chladničky. Ich písmenkové tvary niektorých oslovujú viac a dokážu im dať celkom nový význam. Také sú aj peace_menka. Skrýva sa za nimi dievča, ktoré slovenčinu ohýba do rôznych smerov podľa svojich predstáv.
Do slov sa zaľúbila už ako malá. Andrea, tvoriaca svoje peace_menka, spomína na starého otca, ktorý jej čítal básne Miroslava Válka. Jeho verše sa jej pred očami zjavovali ako vizuálne skladačky. A tak sa hrala. „Slová nielenže vyjadrujú myšlienku, ale spôsob, akým ich použijeme dotvára emóciu. Verím, že keď sa do nich dokážeme vcítiť vedia byť liečivé. Nemám rada prázdne slová a práve preto obdivujem poetických rečníkov, čo si ich vždy dobre premyslia. Považujem to za každodenné umenie, ktorým je škoda mrhať.“
Jej kroky smerovali po strednej škole do zahraničia. Tam študovala žurnalistiku a do hry so slovami sa ponárala čoraz viac. Dni strávené nad článkami a reportážami si spríjemňovala tvorbou krátkej poézie v angličtine. Napokon však zavítala domov a naša ľubozvučná slovenčina si ju opäť získala. Odvtedy nevedela odolať a denne sa s ňou hrá.
Texty poskladané z písmeniek, uverejňované na sociálnej sieti Instagram, v sebe skrývajú rôzne odkazy. Sú to slovné hračky, ktoré triafajú do dnešnej spoločnosti. Krátke odkazy ako Cafe Piem alebo Si BOHaTY si so sebou na papieri nesú vlastný význam. Andrea ich v súčasnom modernom svete tvorí trochu oldschoolovým štýlom – na písacom stroji. „Písací stroj je terapia pre myseľ, oči aj ruky. Dáva ma do skvelej koncentrácie, neotvára sa mi v ňom tisíc stránok a okien, ktoré by mi kradli pozornosť. Mám rada aj to, že keď sa pomýlim, nedá sa to vymazať tak ľahko ako pri písaní na počítači. Drží ma to v strehu a v rešpekte ku každému slovu.“
Jedno z najobľúbenejších textových diel je pre Andreu spomínané Si BOHaTY. „Páči sa mi ako jasne a ľahko sa tu spája slovná hra s významom. Niekedy treba slová meniť alebo jemne gramaticky upraviť, aby vyjadrili požadovanú myšlienku, no tu je to celé jasné a jednoduché. Spomínam si, že keď som tento text tvorila, chcela som vyjadriť niečo, čo nás robí skutočne bohatými a uvedomila som si, že toto slovo je otázkou a odpoveďou zároveň.“
V obyčajných slovách hľadá niečo viac
Hľadať v jednoduchých slovách nový význam sa nezdá ako jednoduchá práca. Chce to dávku kreatívneho ducha a snahu hľadať inšpiráciu v každodennej rutine. „Niekedy mám presnú myšlienku, ktorú chcem vyjadriť a hľadám tie správne slová, inokedy mám zasa veľa slov a nápady, no hľadám k nim myšlienku. Prekvapia však aj inšpirácie z bežných, každodenných situácií. A keďže nie som maliar či hudobník, emócie zhmotňujem do slov. Mám skôr vizuálnu pamäť, takže si slová pred očami rozkladám ako stavebnicu a spájam diely, ktoré sa k sebe harmonicky aj významovo hodia,“ vraví o svojej tvorbe Andrea. Je tak trochu architekt slov.
Chtiac-nechtiac sa nevyhne ani politickej scéne. Jej periodická sústava Slovenskej republiky sa od ostatných trochu líši. Čo sa za ňou skrýva? „Do politických debát sa nerada púšťam, lebo je v nich tak veľa nepravdy, že by z nich často mohla vzniknúť nestabilná a negatívna slovná skladačka. Ale niekedy sa tomu nedá ubrániť. Periodická sústava SR a jej dodatok, že sa periodicky mení od vzrastajúceho parlamentného čísla, vykresľuje ideu, že v politike pribúda a rastie veľa zlých mien a málo dobrých zmien.“ Ako je to teda s postojom peace_meniek k slovenskej politickej scéne? Ich cieľom nie je len pobaviť či prekvapiť, podľa Andrey žijeme v zovretí množstva smutných správ, ktoré sa nedajú poprieť, ako napríklad to, že žijeme rýchlo a nezdravo. Príliš veríme technológiám a strácame vzťahy jeden k druhému. Práve o tom chce písať. Hľadať riešenie cez umenie, dobro a lásku.
O písmenká majú záujem aj podnikatelia
Peace_menka sa zatiaľ skladajú a tvoria na Instagrame. Ich popularita narastá, a tak autorka chodí po svete s otvorenou hlavou. Myšlienky a inšpirácia do nej naskakujú pri rannej káve, ale aj o tretej ráno keď nevie spať. A najradšej tvorí takmer stále. Stačí jej k tomu vlastná tvorivosť a písací stroj.
Písmenká zaujali už mnohých ľudí. Niektorí zákazníci majú dokonca vlastný návrh, ktorý si Andrea vypočuje a rešpektuje. Cieľová skupina je v tomto prípade rôznorodá, niekedy ju oslovia jednotlivci so záujmom obdarovať seba či blízkych, inokedy potrebujú pomoc podnikatelia s názvom či sloganmi. „Ak dostanem požiadavku na nejaký text, nikdy sa ho nesnažím silou mocou presadiť podľa seba, ale rada si vypočujem návrhy a predstavy toho, kto text potrebuje. Zároveň si však uvedomujem, že keď ma daná osoba oslovila, asi jej imponuje niečo na mojom štýle, a preto sa vždy snažím robiť kompromis medzi požiadavkou a peace_menkami.“
Jej cieľom je tešiť ľudí
Autorské krátke texty ako Cafe Piem či Nemier na mier sa tešia čoraz väčšej popularite. Ako ich Andrea tvorí? Náhoda to určite nie je. „Cafe Piem vzniklo „prekvapivo“ v sobotu pri rannej káve. Porovnávala som pôžitok z kávy, keď ju pijem počas hektického týždňa za účelom energie, a keď ju pijem v harmónii sobotňajšieho rána. Vtedy je to skutočné Carpe Diem. Nemier na mier som uverejnila v Svetový deň mieru. Oceňujem tento sviatok, ale pri sledovaní všetkého, čo sa vo svete deje, mi to príde ako keby sme oslavovali koniec vojny, ktorá ešte stále trvá. Takisto ako náš „mier“, na ktorý sa ešte stále mieri.“ Slová obsahovo trefné a vizuálne originálne sú zatiaľ len na platforme Instagramu. Autorka ich však plánuje rozšíriť aj ďalej, a to najmä v ich hmotnej verzii. „Som vďačná za akúkoľvek priazeň a jediné, čo plánujem je naďalej sa tešiť z tvorby, lebo to vždy bol a stále je hlavný zámer peace_meniek – tešiť druhých a zároveň aj seba.“
Slová majú svoju moc. To si v súčasnosti uvedomujú nielen mnohí politickí predstavitelia, ale aj vlastníci médií. Vieme to aj z bežného súkromia, ako dokážu písmenká poskladané do viet ublížiť či naopak potešiť. „Jedna a tá istá veta znie inak z úst stoviek ľudí, pretože slová naberajú energiu toho, kto ich vysloví a ako ich vysloví. Mám rada dôstojný, elegantný a citlivý výber slov a verím, že keby sme slová premýšľali skôr než ich vypovieme, mali by sme čistejšie ovzdušie,“ hovorí o svojom postoji k slovám Andrea. Pod svojou značkou chce vyjadrovať mier a dobro. „Slovo písmenká sa mi vždy páčilo a keď som sa do toho započúvala, uvedomila som si že má krásny druhý význam – mier, i keď z iného jazyka. Nepovažujem sa za mienkotvorcu, ale určite by som bola rada, ak niektoré z mojich slov vzbudia aspoň nejakú emóciu alebo zamyslenie. Nie každý príspevok je hlboký a občas sa i úmyselne snažím texty odľahčiť humorom, nech si tam každý nájde kúsok pre seba.“
Andrea svoj vlastný mier pretavuje cez písmenká do vymýšľania nových trefných viet a slov, v ktorých sa môže nájsť ktokoľvek z nás. Na slovenskej scéne je niečím novým a originálnym. Je skutočnou hrou so slovami.
Nahlásiť chybu v článku