Foto: TASR/AP

Na Slovensku registrujeme z PCR testov celkovo 402 922 pozitívnych prípadov koronavírusu.

Na Slovensku v nedeľu (19.9) pribudlo 114 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 1 981 PCR testov. Celkovo tak evidujeme 402 922 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Článok pokračuje pod videom ↓

Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 721 027 ľudí. Ide o počet testovaných PCR aj antigénovými testami. Počet hospitalizovaných sa zvýšil, v nemocniciach je 389 pacientov. Počet obetí koronavírusu s pozitívnym testom je 12 573, za včera pribudli 4 úmrtia . Zvýšil sa aj počet zaočkovaných osôb a to o 249. Momentálne ich je 2 420 272.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji, a to 31 nových prípadov. V Žilinskom kraji pribudlo 26 pozitívne testovaných, v Nitrianskom 16 a v Košickom 15. Trenčiansky kraj zaznamenal 11 nových prípadov, Prešovský sedem, Banskobystrický šesť a Trnavský dva. „Delta variant vírusu má v sekvenovaných vzorkách za uplynulý týždeň stopercentné zastúpenie,“ uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Z celkovo 10 559 v nedeľu vykonaných antigénových testov bolo odhalených 151 nových prípadov, z nich viac ako 80 percent sa doteraz nezaočkovalo. Zo 114 pozitívnych prípadov odhalených PCR testami nebolo zaočkovaných viac ako 71 percent ľudí, ako informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Hygienici vyzývajú obyvateľov na zodpovednosť voči sebe aj iným

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava vyzýva obyvateľov na zodpovednosť voči sebe, ale aj ostatným. Reaguje tak na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu, za ktorou podľa regionálnych hygienikov stojí aj nedodržiavanie opatrení či povinností. Pripomínajú, že počty ochorení budú rásť v závislosti od disciplíny a zodpovednosti každého.

Medzi pozitívnymi prípadmi eviduje aj tie importované z obľúbených dovolenkových destinácií i z krajín, odkiaľ prichádzajú ľudia na Slovensko za prácou. Počet prípadov stúpa aj medzi deťmi v predškolských a školských zariadeniach. Malé ohniská boli zaznamenané v rodinách a na pracoviskách. Hygienici ubezpečujú, že všetky potvrdené prípady ochorenia COVID-19 v Bratislavskom kraji prešetrili, nariadili domácu izoláciu či karanténu.

Niektorí nedodržiavajú karanténu

„Bohužiaľ, sú medzi nami ľudia, ktorí sa po návrate zo zahraničia, kde COVID-19 nabral na sile, nezaregistrujú na eHranica, sú medzi nami ľudia, ktorí nedodržiavajú domácu karanténu/izoláciu a žijú medzi nami ľudia, ktorí s príznakmi ochorenia COVID-19 chodia do práce, nakupujú, cestujú MHD, stretávajú sa s priateľmi a známymi,“ konštatujú hygienici na sociálnej sieti.

Foto: TASR – František Iván

Keďže v Bratislavskom kraji pribúdajú nové prípady v desiatkach za deň, zvýšila sa aj incidencia a od pondelka (20. 9.) sa mení COVID automat aj v tomto kraji. V zelenej farbe, teda v stupni monitoringu, ostáva len okres Pezinok. Bratislava spolu s okresmi Senec a Malacky sa dostávajú do oranžovej farby, teda prvého stupňa ostražitosti.

„Čím skôr si uvedomíme, čo zmena farby znamená pre podnikateľov, prevádzky a každodenný život, tak možno rýchlejšie pochopíme, že nariaďovanie opatrení má svoj zmysel a jasný cieľ, a to zachytiť nekontrolovateľné šírenie nového koronavírusu a jeho mutácií medzi obyvateľmi nášho kraja,“ odkazuje RÚVZ.

Uložiť článok

Najnovšie články