Do prvej patria tí, ktorí vstanú z postele po prvom zazvonení budíka. Tá druhá skupina si po zazvonení pomyslí „ešte 5 minút“ a potom opäť 5 minút a ešte 10 minút, až kým nevystrelia z postele v snahe nemeškať do práce. Ak do tej druhej skupiny patríte aj vy, máme pre vás zlé správy. Informuje portál The Conversation.com.
Vstať z postele či spať ďalej?
Pospať si dlhšie alebo vypnúť budík a vstať z postele? Otázka, na ktorú hádam ani nemusíme odpovedať, napriek tomu si ju však mnohí z nás kladú každé ráno. Z času na čas sa každý z nás ocitne v situácii, kedy je vyliezť ráno z perín tá najťažšia vec na svete. Veď tých pár minút navyše nemôže uškodiť. Alebo predsa len môže?
Nekvalitný spánok
Odpoveďou vás zrejme nepotešíme. Aj keď sa tých pár minút navyše môže zdať neškodných, pravda je iná. Prečo vlastne ten budík posúvame? Pre niektorých je to zvyk, ktorý si pestujú od útleho veku, môže však ísť aj o príznak závažného problému so spánkom. Ak máte nekvalitný spánok, odrazí sa to na fyzickom i mentálnom zdraví. Človek, ktorý sa nevyspal je podráždený, nesústredený, môže mať problémy s krvným tlakom, s pamäťou a dokonca môže mať aj problémy týkajúce sa váhy.
Ako vyzerá normálny spánok?
Nejeden z vás je po tom, čo zazvoní budík, nesmierne unavený. Zdá sa však, že posúvanie budíka o 5, 10 či 15 minút vám príliš nepomôže. Iste ste už počuli o cirkadiánnom rytme. Ide o spôsob regulácie fyzických, mentálnych zmien a zmien správania v priebehu dňa. Práve cirkadiánny rytmus ovplyvňuje aj spánok a dospelý človek potrebuje v priemere 7,5 až 8 hodín spánku na to, aby sa cítil odpočinuto.
REM a NREM fáza
Práve tento časový rozsah by mal zabezpečiť, že strávime dostatok času v REM aj v NREM fáze spánku. Cyklus zahŕňajúci REM a NREM spánok sa zvyčajne zopakuje v priebehu noci 4 až 6-krát, pričom na začiatku upadneme do hlbokého NREM spánku a ku koncu prevažuje ľahší REM spánok, počas ktorého sú badateľné rýchle očné pohyby.
Čo ovplyvňuje kvalitu spánku?
Aby sme boli odpočinutí a zdraví, je dôležité, aby sa zachovala dĺžka a pravidelnosť spánkových cyklov. Ak sa cyklus preruší, budíme sa zvyčajne unavení a vyčerpaní. Spánkový cyklus môže byť ovplyvnený mnohými faktormi, napríklad, keď človek trpí spánkovým apnoe, teda chrápe a dýcha nepravidelne. Kvalitu spánku však môže ovplyvniť aj čas strávený pred obrazovkou, či už mobilu alebo počítača, tabak, alkohol, ale aj prejedanie sa pred spaním.
Pár minút navyše nepomôže
Opätovné posúvanie budíka však situáciu nevyrieši, ba práve naopak. Vedci sa nazdávajú, že mozog tým ešte viac zmätieme. Keď totiž posunieme budík, hoci len o 10 minút, mozog začne produkovať neurochemické látky, ktoré sú zodpovedné za to, že zaspíme, nestihnú však prebehnúť spomínané REM a NREM cykly. Nech vás to teda láka akokoľvek, niekoľko minút navyše užitočných nebude. Lepšie je pre naše telo a myseľ vstať na prvé zazvonenie budíka. Ak však máte pocit, že ste aj po prebudení neustále unavení, je čas zamyslieť sa nad tým, či je váš spánkový režim zdravý, prípadne vyhľadať odborníka.
sciencealert
Nahlásiť chybu v článku