Arthur Sackler, foto: Smithsonian's Freer and Sackler Galleries, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons / Profimedia

Sacklerovci vybudovali miliardové impérium na utrpení ľudí.

Vlastniť obrovský majetok sa dá aj zodpovedne. Sacklerovci sú však ukážkou toho, aké zlo dokážu peniaze s ľuďmi napáchať. Zarobili na bolesti a závislosti, vrecká si napĺňali takpovediac cez mŕtvoly. Súd sa však rozhodol urobiť nevídaný krok.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zmenili farmaceutický svet

Ako sa dozvedáme z portálu Biography, Sacklerovci sú potomkami imigrantov židovského pôvodu. Do Ameriky sa prisťahovali z Galície a z Poľska ešte v časoch pred prvou svetovou vojnou. Traja bratia – Arthur, Mortimer a Raymond sa úspešne presadili vo farmaceutickom priemysle. Všetkým trom sa podarilo získať vzdelanie v oblasti medicíny. Zaujímali sa o ľudskú psychiku.

Arthur v roku 1949 dokonca založil Inštitút psychobiologických štúdií. Cieľom inštitútu bolo nahrádzať kontroverzné formy liečby duševných ťažkostí inými, farmaceutickými metódami. Hľadali napríklad náhradu elektrokonvulzívnej terapie. Arthur sa tiež zaujímal o reklamu vo sfére medicíny. Aj vďaka zárobkom z tejto oblasti bratia v roku 1952 kúpili farmaceutickú spoločnosť Purdue-Frederick Company (neskôr bola premenovaná na Purdue Pharma).

Arthur Sackler, foto: Smithsonian’s Freer and Sackler Galleries, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Bratia sa neštítili na podporu predaja liekov využívať aj tie najagresívnejšie formy reklamy. A to aj v prípade takých, o ktorých vedeli, že vyvolávajú závislosť alebo sú iným spôsobom nebezpečné pre pacientov. Podľa AP sa práve Arthur Sackler pričinil o výrazné formovanie farmaceutického sveta a po smrti sa dostal aj do siene slávy venovanej medicíne. Bratia vo farmaceutickom priemysle postupne začali zarábať obrovské sumy. Dokonca sa im podarilo vybudovať jednu z najväčších súkromných umeleckých zbierok na svete. Venovali sa však aj filantropii, podporovali vedu aj umenie.

Najväčší škandál v histórii farmaceutického priemyslu

Ako informuje Tatler, Sacklerovci sa zaradili medzi najbohatšie rodiny na svete. Arthur zomrel v roku 1987 na následky srdcového infarktu a zdedené podiely v spoločnosti jeho potomkovia predali Mortimerovi a Raymondovi za 22 miliónov dolárov. Po jeho smrti sa však Purdue Pharma dostala do pozornosti nie vďaka dobročinnosti, ale pre jeden z najväčších škandálov v histórii farmaceutického priemyslu.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články